Два милиона от тях са на 14-годишна възраст или по-малки

Около 7,3 милиона момичета под 18-годишна възраст раждат всяка година в развиващите се страни, поставяйки живота си в опасност, сочат данните на ООН.

 

В ежегодния си доклад "Състоянието на световното население" Фондът на ООН за населението предупреди, че това е "огромен глобален проблем", който изисква внимание.

 

70 000 момичета на възраст между 10 и 19 години умират всяка година от усложнения по време на бременността и при раждането.

 

Повечето малолетни майки са от Субсахарска Африка и Южна Азия. А 10% от момичетата в Бангладеш, Чад, Гвинея, Мали, Мозамбик и Нигер са родили дете преди да навършат 15 години.

 

Важна роля в ранната бременност играят и проблемите с бедността, лошото образование, липсата на информация за предпазните средства от забременяване и съществуващата практика деца да минават под венчило. Така 9 от 10 раждания от тийнейджърки се случват при официален брак.

 

Според Фонда бременността на момичетата често не е резултат от нарочен избор, а от липса на избор и обстоятелства, които не подлежат на контрола им.

 

Допитвания в развиващи се страни установяват, че 19% от жените на възраст между 20 и 24 години са родили за първи път преди да навършат 18 години или 36,4 милиона жени въз основа на данни за населението от 2010 г. От тях 17,4 милиона души са от Южна Азия, 10,1 милиона са от Субсахарска Африка, а 4,5 милиона са от Латинска Америка и Карибския басейн, сочат данните. 

 

Въз основа на тази информация авторите изчислили, че 7,3 милиона момичета стават майки всяка година, докато те самите са все още деца. Два милиона от тях са на 14-годишна възраст или по-малки. 

 

Най-голям е процентът на майките-деца в Нигер (51 на сто), следвани от Чад (48%), Мали (46%), Гвинея (42%) и Мозамбик (40%). 

 

Млади момичета забременяват и в развития свят, но те представляват само 5% от общия брой, около 680 000, от които близо половината са в САЩ.