Причината за това е лошата реколта, резултат от обилните валежи

Обилните валежи у нас заплашиха реколтата от пшеница. Зърнопроизводителите алармират, че влагата е съсипала част от посевите им. Ще се стигне ли до криза със зърното и ще поскъпне ли хлябът? 

 

Влагата от дъждове и липсата на топлина създаде сериозни притеснения на зърнопроизводителите. На места в Северозападна и Южна България само за месец и половина се е излял дъжд, който покрива 70% от годишната норма.

 

Ангел Вукодинов отглежда 7 декара пшеници и ечемик край Съединение. Заради дъждовете част от полетата му са нападнати от гъбни болести.

 

Зърнопроизводителите ще трябва да третират с препарати посевите още веднъж, за да спасят пшеницата, а това е допълнителен разход.

 

„Това означава увеличаване себестойността на единица декар от порядъка на 30 лева, което би довело до 5 – 6 - 7 стотинки увеличение на цената на един килограм зърно за производителя”, обясни Ангел Вукодинов. 

 

Зърнопроизводителите прогнозират и спад на реколтата с около 15 и 20% заради валежи, но още отсега очакват и по-висока цена за пшеницата и зърнените култури. Притеснени в тази ситуация са и хлебопроизводителите. Най-големите опасения на Атанас Пилуков са, че дъждът ще убие качеството на пшеницата, а това ще оскъпи производството на хляба, защото ще трябва да се влагат заместители. 

 

Хлебопроизводителите прогнозират всичко това да се отрази на крайната цена с не повече със стотинка - две.

 

Така от 50 стотинки, хлябът на едро при производителя ще стане 52. А по веригата, докато стигне до крайния потребител е възможно цената да се повиши с 10 стотинки.

 

Репортер: Благой Бекриев