Снимка: Shutterstock
Tова са заключенията в доклада за ОВОСС за българския участък на морския газопровод
Строителството и експлоатацията на тръбопроводите в морски води не се очаква да имат значително влияние върху екологията на Черно море и българския бряг, където морският газопровод излиза на сушата. Това са заключенията в доклада за Оценка на въздействието върху околната и социалната среда (ОВОСС) за българския участък на морския газопровод "Южен поток".
Докладът е изготвен от международните експерти URS Infrastructure and Environment UK Limited.
Оценката съдържа допълнителни анализи за околната среда, културното наследство и социално-икономическите аспекти на проекта. Разгледани са по-детайлно въздействието на инвестиционния проект върху населението и уязвимите групи в околността.
Според доклада проектът ще доведе до икономически ползи, свързани с възможността за трудова заетост и увеличено търсене на продукти и услуги по време на строежа.
Морският газопровод "Южен поток" преминава по дъното на Черно море. Той ще увеличи сигурността на доставките на природен газ от Русия за Централна и Югоизгочна Европа, тъй като създава нов маршрут за доставки и осигурява допълнителен транзитен капацитет. "Южен поток" е с дължина 931 км, започвайки от руския черноморски бряг в района на Анапа, пресича Изключителната икономическа зона на Турция и излиза на българския бряг в близост до Варна.