Над 100 са срутените постройки, а много повече са все още под вода

Подобрение в Мизия има, но дотолкова доколкото водата бавно, но сигурно се оттича, потвърди за Новините на Нова репортерът Николай Василковски. С това той опроверга разпространяващите се слухове за нови вълни. 
 
Над 100 са срутените постройки, но много повече остават под вода, сочи информация на Кризисния център в Мизия. 
 
От вечерта на 4-и август жандармерията ще се включи в охраната наводнените къщи заради опасенията на техните собственици от мародери.
 
От днес Агенцията за социално подпомагане ще направи всичко възможно над 500 души да получат еднократна помощ от 325 лева
 
„Много вода и много повече кал” – това все още е най-точното описание на Мизия, по думите на репортера Николай Василковски. 
 
Страх от истината след оттичането на водата 

 

Вече никой не се съмнява, че водата бавно се оттича. Хората в най-ниските части на Мизия обаче тръпнат да видят какво е оцеляло изпод калните води. 

 

Мазето на семейство Борисови е наводнено. Компоти, ракия, олио - водата е заляла цялата зимнина. Това обаче е по-малкият проблем, защото в опасност е самата къща. Ако скоро тази вода не бъде изпомпана, основите ще се напоят и ще застрашат сградата.

 

Само за денонощие нивото на водата е спаднало с около половин метър. Вероятно трябва да мине поне още ден, за да могат къщите да изплуват от водата. Едва след това ще стане ясен и  реалният мащаб на щетите.

 

Междувременно, екипи на пожарната обикалят с лодки, за да огледат опасните сгради. А те падат една по една. При повечето от тях водата все още е над метър. В същото време хората стоят по улиците и чакат. Някои от пострадалите нямат дори дрехи, защото са оставили всичко вкъщи в момента, в който водата е нахлула.

 

В Мизия няма нито течаща вода, нито ток, с изключение на малкото места, които са сухи. 

 

Граждански патрули обикалят Мизия през нощта„Най-тъжно ми е за старата бащина къща. В моя дом, на първия етаж всичко е ликвидирано. Лозя, зеленчукова градина, животни – всичко е под водата. За мен най-голямо удовлетворение ще донесат не толкова паричните помощи – но нека и тях да ги дадат, а да се открие виновникът и той да понесе своята отговорност. От 56-та година не е имало такава трагедия”, категоричен е Бай Иван. Той обясни, че ще остане да преспи в къщата си заради слуха, че групи мародери са тръгнали по евакуираните къщи. 

 

Междувременно страна ясно, че прокуратурата вече е образувала досъдебно производство за първата и установена жертва на потопа. Все още предстои разследване на наводнението, което ще започне след оттичането на водата. 

 

Отводняването на домовете ще започне, след като когато водата напусне улиците, уточни още репортерът на Нова ТВ Николай Василковски.

 
Повече за борбата на Мизия с водата и калта - гледайте във видеото.