Властите са убедени, че журналистите са намерили нов източник, след като Едуард Сноудън избяга

Журналистите са намерили нов източник на информация за работата на разузнавателните агенции на САЩ, убедени са американските власти, съобщава БТА.

 

Причината за това са най-новите разкрития за методите на работа на агенциите.

 

Подозренията са се породили от публикуването в сайта „Интерсепт“ на нови разкрития за размерите на списъка на лицата, които са под наблюдение от американските антитерористични служби.

 

„Интерсепт“, публикуван от американския журналист Глен Грийнуолд, преди това публикуваше документи, предоставени от бившия сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън.

 

Сега електронното издание заяви просто, че е получило информациите от източник, който е част от разузнавателната общност.

 

Службите за национална сигурност обаче се опасяват от нов теч на класифицирана информация, предаде телевизия  Си Ен Ен, позовавайки се на американски правителствени представители.

 

„Интерсепт“ помести текст от 12 страници с гриф secret/noforn, който означава, че не трябва да бъдат предавани на съюзнически държави. Текстът, озаглавен „Стратегически резултати 2013 – терористични самоличности“, е с дата август 2013 г., т.е. след заминаването на Сноудън от САЩ през Хонконг за Русия. Данните са събрани от Националния център за антитероризъм.

 

Документът разкрива, че най-малко 680 хил. души в целия свят са заподозрени от американските служби, че са замесени в дейности, свързани с тероризма.

 

От тях 280 хил. души нямат призната връзка с терористична група, докато 400 хил. са заподозрени, че членуват или подкрепят групи, смятани за терористични, като „Ал Кайда“ и Хамас.

 

Сайтът също така разкри, че от встъпването в длъжност на президента Обама броят на лицата в списъка за забрана за полети, които не могат да се качат на борда на самолети за или от САЩ, се е удвоил до 47 хил. души.