Дупката в хазната до юли е над 1 млрд. лв.

Над 1 млрд. лева - дупката в държавния бюджет, вече е ясна. Шест пъти по-висок дефицит, отколкото през миналата година е заварило служебното правителство.

Още по темата

 

Това, което притеснява новата власт е, че предишната е харчила на воля, въпреки че не е имало достатъчно приходи. Затова според финансовия екип няма да минем без ремонт на бюджета. Ако дефицитът в края на годината надскочи позволените от Брюксел 3%, страната ни може да бъде и глобена.   

 

При приходи от под 17 млрд. и разходи от почти 18 млрд., дупката в хазната до юли е 1 млрд. и 100 млн. лв. Миналата година дефицитът е бил 167 млн. лева.

 

Парадоксът според новата власт се изразява в следното - виждаш, че в бюджета не влизат очакваните допълнителни приходи, но харчиш все едно не забелязваш това и не само. Нещо повече – само от началото на годината допълнително с постановления са отпуснати 867 млн. лева.

 

Залага се ръст на икономиката от около 2%. Просто казано - ако погледнем печалбата на една фирма при този ръст, тя ще печели 2% повече и в хазната трябва да влязат 2% повече данъци. Само че предишните управляващи са заложили пет пъти по-голям скок - с цели 11%. Това няма как да се обясни с каквито и да е алгоритми.

 

А сред онези, които ясно са виждали тези разминавания е бил и Кирил Ананиев - до скоро съветник на Пламен Орешарски - от вчера заместник на Порожанов:

 

„Вие хубаво казахте - бил съм съветник. Крайните решения се взимат от други, но  от самото начало винаги съм считал и съм го казвал, където трябва, че тези приходи няма да се изпълнят”.

 

Изводът - трудно ще избягаме от актуализацията, която следва да приеме Народното събрание. Служебният финансов министър намекна, че наесен може и да няма нов кабинет но нов бюджет ще има. И според президента - независимо да ли има ново правителство, с новия парламент бюджетът ще бъде променен.

 

Оказва се, че едва ли ще е възможно министерствата да спестят повече пари, както разпореди предишното управление срещу отпуснатите  225 млн. за здраве. И новият финансов екип смята, че трябва да се вдига външният ни дълг.

 

На служебния финансов министър може да му се наложи да готви освен актуализацията на тазгодишния бюджет и бюджета за догодина, в случай, че след изборите не се формира правителство навреме.  

 

Повече по темата ще научите от видеото.