Снимка: БГНЕС
Според него е нужно да бъдат облекчени процедурите по узаконяване
80% от сградите и съоръженията у нас не са законни, обяви в пред БНР заместник-председател на Камарата на архитектите в България архитект Николай Гълъбов.
„Не става въпрос за тотално незаконни сгради, без никакви разрешения, но тъй като инвестиционния процес е много сложен в България. Сложен и противоречив е и разрешителният режим. Оттам той става скъп. Една пристройка става сложна и скъпа. Бюрокрацията е усложнена. Това кара хората да си решават проблема по простия начин и оттам започват да се натрупват балкончета, остъкляване, които не са узаконени. Почти всяка сграда, с която съм си имал работа, се оказва, че има нещо, което е незаконно”, заяви той.
Според арх. Гълъбов процедурите трябва де се облекчат: „Не е нужно да измисляме нови процедури, достатъчно е да погледнем опита на други страни. Във Франция до 200 кв. метра къща въобще не се иска разрешение. Вярва се много повече на архитекти и инженери. Обществото им се е доверило и съответно търси отговорност от тях, докато в България цялата отговорност се държи от властимащите, от министерства и кметове, което спира процеса и го прави по-скъп”.