По различен начин ще се изписват и стабилизаторите и консервантите
Вече ще можем по-лесно да разчитаме състава на храните, които купуваме в магазините. С въвеждането на новите правила за етикетиране потребителите ще получават много повече информация.
Кирил е от потребителите, които винаги се интересуват от съдържанието на храната, която купува за своето семейство. Признава обаче, че често изпитва затруднение при разчитането на етикетите. „Не винаги са залепени най-добре, датата докога е годността трудно се открива”, обяснява мъжът.
В квартален хранителен магазин в Монтана на продавачката често й се налага да помага на своите клиенти да разчетат какво пише на етикетите.
„Проблемът е, че е написано с много малък шрифт и не е удобно за клиентите”, продавач-консултантът Илонка Виденова.
Този проблем ще отпадне на 13 декември, когато влизат новите правила за етикетите.
„Шрифтът, който досега изтормози всички български потребители не бива и не може да бъде по-малък от 1-2 мм, тоест ще отпаднат лупите от нашия личен багаж и повече няма да носим лупи със себе си”, обяснява Марияна Кукушева от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите.
С новите промени, производителите ще бъдат задължени да оказват къде точно е поставена маркировката със срока на годност на продуктите. По различен начин ще се изписват и стабилизаторите и консервантите.
Е 500, Е 530 – на повечето хора тези обозначения не говорят нищо. С новите правила на етикетите те ще се изписват пълните им наименования.
„Ще бъдат посочени техните пълни наименования на разбираем и допустим език, тоест не е необходимо да си инженер химик или лаборант, за да разбереш какво съдържа определен продукт”, казва Марияна Кукушева от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите.
„Ще е по-удобно за хората, ще се ориентират, иначе така се ровим в интернет, четем”, казва Тинка Йосифова.
И ако си купим салам, от средата на декември ще знаем в проценти какво е количеството соя, сланина, нишесте и сол в него. А за неспазване на новите правила за етикетите производители и търговци ще плащат солеги глоби, които започват от 5000 лева.
Повече по темата гледайте във видеото.
Репортер: Биляна Борисова