Това ще се случи от 1 януари догодина
Личните данни в социалните мрежи отново са под заплаха.Този път тя идва от Фейсбук. От 1 януари догодина мрежата ще предоставя на трети лица информация от профилите на потребителите си.
Наред със стандартните статуси и снимки, ползвателите на социалните мрежи държат в профила си и данни за своята месторабота, телефонни номера, ценни съобщения до близки приятели. Някои пазят дори конфиденциална информация за плащания и банкови сметки, което ги прави уязвими.
Броят на българите, които използват Фейсбук наброява 2,5 милиона души. Всеки от тях в различна степен доброволно е изложил живота си на показ. Статистиката показва, че 25% от потребителите по света не познават настройките за поверителност във Фейсбук.
„Преди всичко „Фейсбук” е корпорация и тя използва данните на своите потребители както поиска”, коментира Рой Себастиан Хил, редактор в Novanews.bg.
Той пояснява, че ако изпратим ЕГН или банкова сметка на наш близък през модула за съобщения, вече сме в капана. Причината е, че минавайки през един фейсбук месинджър, те вече са достъпни за хакерски атаки.
Достъп до личната ни информация имат и партньорски сайтове, интернет магазини, рекламни компании, приложения и правителствени служби. От началото на следващата година това ще става без нашето изрично съгласие.
„Потребителите не се очаква да предприемат нещо, за да се съгласят с условията. Дотолкова, доколкото те ползват услугата, се приема, че те са съгласни”, изтъква Емил Георгиев, адвокат и експерт по интелектуално право.
Някои потребители предвидливо са поставили специален текст в своя профил, с който цитират Бернската конвенция за защита на художествените произведения. Според юристи обаче такива статуси на практика нямат правна стойност, тъй като не може да се очаква от служителите на Фейсбук да четат статусите на всеки потребител. Това, което пише в общите условия, е и това, което се прилага на практика. Оттам нататък статусите са за лично ползване.