Започна наддаването за местните избори наесен
Започна ли наддаването за местните избори наесен? До гласуването за кметове остават цели 8 месеца, но в кулоарите на парламента и партийните централи вече оглеждат кандидатите си и проучват опонентите. Кой с кого е и кой срещу кого е към този момент.
Традиционно местните избори са най-добрата среда за истинска политическа вакханалия. Често официалните коалиции по места са едни, а неофициалните – съвсем други. Свои се ритат по кокалчетата и работят за чужди.
"Надявам се да не се ритаме. Според мен при една нормална конкурентна борба ще победи най-добрият", заяви Найден Зеленогорски от Реформаторския блок.
Залозите за най-много битки засега са насочени главно към реформаторите и ГЕРБ – защото са заедно в централната власт, но за местната ще играят поотделно. Дотук обаче говорят в един глас.
Друг типичен признак на местните избори по български е, че стари опоненти забравят враждите и тихо се събират в клубове по интереси. Тръгнаха подозрения, че ГЕРБ и ДПС вече спазаряват подобни съюзи.
"Това са небивалици. Никога не сме били заедно с ДПС и няма да бъдем", отрече Цвета Караянчева от ГЕРБ.
В самото ДПС не са така категорични.
Откъм инструменти за привличане на избиратели и тази есен ще има разнообразие. Крак повлякоха в БСП с техния мол за леви идеи.
"Това е една закачка.Ние искаме да привлечем мислещите, можещите, образованите и лидерите", заяви Мая Манолова от БСП.
ГЕРБ още не са готови с атракциите, но пък в удобен за тях момент започна програмата за безплатно саниране на сгради.
Макар от месеци да говорят само за Възродителния процес и ксенофобията, от ДПС обидено отричат това да е предизборното оръжие за пред избирателите им.
А Реформаторите държат на изпитаната рецепта: "местен, свестен, известен", както заяви Зеленогорски.
Накрая всички броят – кой каквото му е удобно – гласове, проценти, съветници, кметове. И, разбира се, всички са победители.