Ако проектът получи зелена светлина, започват преговори с Русия

Газов хъб при Варна вместо спрения "Южен поток" - жителите на района, в който ще бъде изградена така наречената газова борса виждат това като възможност за отваряне на нови работни места.  


В село Кривня край Провадия има газоизмервателна и компресорна станция - собственост на "Булгаргаз". Сега съществуващата газова инфраструктура трябваше да се дострои и да стане част от мащабния "Южен поток", който беше спрян.   

Още по темата

 

Според проекта, който вчера беше представен от премиера Бойко Борисов, трябва да бъде изградена компресорна станция с допълнителни мощности. Как обаче тази идея се приема от хората в района?


Село Кривня се намира на около 60 километра от Варна. С възраждането на идеята тук да се строи компресорна станция се възраждат и мечтите на местните жители.


Да се създаде някакъв поминък. Инфраструктурата, която я очакваме дълго, да се оправят пътищата. Да се открият нови работни места, някакви малки предприятия. Газифициране, което е малко трудно осъществимо сигурно“, заяви Дора Радева, секретар на кметство с.Кривня. 

 

В селото живеят около 300 души, половината от които са пенсионери. Разчитат на личните си стопанства да се изхранват, защото доходите са ниски, а работа няма. Повечето млади са в чужбина и с връщането на проекта хората се надяват да се върнат и децата им.


Новата компресорна станция може да бъде изградена близо до селото и близо до сега съществуващите газови съоръжения.
 

По предварителни изчисления изграждането на газовия хъб ще струва над два милиарда евро. Първо предстои да бъде одобрен от Европейския съюз. Ако проектът получи зелена светлина, започват преговорите с Русия.

 

Репортер: Нивелина Няголова