РБ и ПФ предложиха незабавното отстраняване на шефа на ДАНС и главния секретар на МВР
Трусове и оставки по върховете на службите. Коалиционните партньори на ГЕРБ - Реформаторският блок и Патриотичният фронт, настояха правителството незабавно да отстрани шефа на ДАНС, главния секретар на МВР и директорът на Агенцията за подслушване.
В последните минути от гласуването на новия закон за МВР депутатът от ГЕРБ Пламен Нунев неочаквано предложи радикален текст - до 30 дни от влизането на закона в сила кабинетът да уволни тримата силови шефове. Опозицията скочи.
„В момента българските граждани са свидетели на срамни сделки”, каза Мая Манолова. Целта според левицата, е управляващите да овладеят ДАНС, главният секретар на МВР и всички други структури, за да ги ползват за собствена употреба.
След спешна почивка и спешно съвещание, от ГЕРБ се отказаха. Предложеният текст беше оттеглен. „След като се създаде това политическо напрежение, смятам, че не биваше в никакъв случай да нарушаваме духа по приемането на този законопроект”, категоричен бе Цветан Цветанов.
По неофициална информация на експресното заседание опозицията заплашила - при всеки удобен случай ще обвинява новата власт в полицейщина. И в приемане на закони за главата на един човек.
Така дали Лазаров, Писанчев и Китов остават на постовете си, ще решава правителството. С новия закон вече има това право.
Шефът на Вътрешната комисия в парламента Атанас Атанасов припомни, че кабинетът може да уволни ключовите шефове, ако не се справят с работата или уронват престижа на ведомствата си. Според него тези условия са налице заради серия техни провали.
„Работата на главния секретар не е самоцел за мен. Още повече, резултатите, които сме постигнали, показват добри резултати в много отношения - наркотрафик, организирана и битова престъпност. Аз ще продължа да изпълнявам задълженията си, докато това удовлетворява правителството на република България”, заяви главния секретар на МВР Светлозар Лазаров.
Засега съдбата на избраните в управлението на БСП и ДПС Писанчев и Лазаров остава неясна, въпреки заявеното искане на парламентарните управляващи сили за оставката им. Неясно остава също кой тогава ги пази.