Все още е твърде рано да се каже какъв ще е приемът, коментират обаче от МОН

58 745 са 12-класниците в този випуск, съобщиха от министерството на образованието. Приемът на първокурсници в университетите миналата година бе около 70 000. Ако и тази година бройката се запази, първокурсниците ще са с около 11 000 повече от абитуриентите.

 

"Все още е твърде рано да се каже какъв ще е приемът. Все още се събират заявки от висшите училища и работодателите, в края на април предложението ще бъде внесено в Министерския съвет", каза доц. д-р Мария Фъртунова, шеф на дирекцията за висше образование в министерството, съобщава "24 часа".

 

"Някои вузове щели дори да свиват местата. Пък и не само току-що завършилите са потенциални кандидат-студенти, има неприети от минали години и такива, които искат да надградят образованието си", допълни Фъртунова.

 

Общият брой на студентите у нас е 251 468. Те са в редовна, задочна и дистанционна форма в държавните и частните вузове.

 

"Когато финансирането на университетите спре да бъде на калпак, а според рейтинговата система, картината ще е съвсем различна", коментира ректорът на Медицинския университет в София и председател на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев.

 

Всяка година между 10 и 15% от завършващите абитуриенти у нас се насочват към образование в чужбина, казаха от консултантската фирма "Интеграл". Тенденциите били съобразно броя на пътуващите студенти по "Световно образование", броя на преведените и легализираните дипломи в годишен план и данни на Националния статистически институт за завършващите студенти.

 

Най-много българчета се обучават във Великобритания и Германия. Следват Холандия и Франция. Имало интерес и към САЩ. Италия и Испания били по-слабо застъпени поради по-малкото специалности на английски език.