Най-често се подправя банкнотата от 20 лева
С 30 % са нараснали фалшивите левове у нас само за година. Най-често банкнотите менте се пробутват в заведения. От обменните бюра признават, че се случва и тях да ги излъжат.
Най-често се подправя банкнотата от 20 лева. Дори да успеят да се справят с водния знак, препъни камък за фалшификаторите се оказва холограмата. Логично сред чуждите валути едва ли у нас лесно биха минали албански леки, например. Затова и най-често засичаните фалшификати са на долари и евро.
Фалшивото евро, което най-често пробутват у нас, е с по-голяма стойност, защото все не ги познаваме добре. Така например ако видите 500-еврова банкнота е най-добре да проверите дали тя е истинска.
Според Константин Стоименов, който е управител на обменно бюро, фалшивите пари се разпространяват най-вече в търговската мрежа. Когато те попаднат в обменното бюро служителите там ги перфорират или изготвят протокол.
Касиерите, които всеки ден работят с чужди пари дори при едно докосване могат да познаят фалшивата хартия. „Най-големият трик е при водния знак. Фалшификаторите не могат да го направят. На гърба на банкнотата има цвят. Ако той не се сменя, със сигурност банкнотата е фалшива”, обясни Наталия Стоилова.
Бояна Ваташка обучава касиери как да познават фалшивите пари. При българската двайсетолевка най-трудно се фалшифицира холограмата. „Дори и да успеят да фалшифицират хартията, това трудно може да се случи с холограмата”, обясни тя.
Вече има и портативни детектори, с които всеки един от нас може да провери всяка банкнота. „При ултравиолетовата светлина се появяват малки нишки по банкнотата”, обясни Димитър Шопов. За еврото се проверява и осигурителната нишка.