Снимки: Getty Images / EPA / БГНЕС
Наричат Балканите "барутен погреб", но ЕС е пътят на доверието, каза Росен Плевнелиев в Полша
Нацизмът и комунизмът са "двете страни на една и съща монета" на тоталитарните режими. Това заяви в четвъртък президентът Росен Плевнелиев, който е на работно посещение в Полша по случай 70-та годишнина от Втората световна война.
Държавният ни глава държа реч в пристанищния град Гданск в конференцията "Европейската интеграция като урок, научен след Втората световна война. Какво означава това днес?". Президентът заяви, че „заплахите, пред които са се изправили европейските народи през ХХ век са актуални и днес допуснатите грешки в миналото не трябва да се повтарят”. „Все повече политици в Европа прибягват до популистки и националистически тези и експлоатират страховете на хората от нарастващата имиграция, липса на икономическа перспектива и високата безработица”, каза президентът.
По думите на Плевнелиев националистите в Европейския съюз отново издигат своя глас и агресия: „Модерният патриотизъм, а не национализмът, е това от което имаме нужда днес". "Постигането на мир не означава само прекратяване на военните действия, а преди всичко зачитане на правата на човека и спазване на върховенството на закона. Мирът е интеграция и сътрудничество", заяви още в изказването си българският държавен глава.
В изказването си президентът Плевнелиев подчерта, че за да преодолеят предизвикателствата, пред които е изправена Европа днес, европейските лидери трябва „да продължат да отстояват ценностите и принципите, върху които е изграден ЕС”. "Защото сега, подобно на времената отпреди 70 години, ние сме изправени пред избор. Или ще действаме смело и ще продължим да пишем историята на обединена Европа, или ще се придържаме към късогледи тяснонационални интереси, които със сигурност ще генерират нестабилност", категоричен беше държавният глава.
Според Плевнелиев днес ЕС е „най-успешният политически и икономически съюз на държави в историята”. Той отново подчерта, че Общността „остава „двигател” на демокрацията, който гарантира мира в Европа и съседните региони”: "Ние желаем да видим как в Европа отстояването на интересите отразява нашите водещи принципи, основани на върховенството на закона, а не политики, които се противопоставят на тези ценности".
Росен Плевнелиев е на мнение, че Европа не желае и не трябва да се връща към епохата, в която "Великите сили" „разпределят своите сфери на влияние”. Президентът припомни, че регионът на Балканите нееднократно е бил жертва на подобна политика. По думите му раздирани от вражди и конфликти в продължение на векове, Балканите са били считани за "барутния погреб" на Стария континент. "Именно европейската интеграция и демократичните граждански общества водят региона ни към историческа промяна, към общото ни европейско бъдеще, към изграждането на мостове на доверие и сътрудничество", заяви още държавният глава.
Българският президент поясни, че политиката на периферия и сфери на влияние води до създаването на множество замразени конфликти като този в Източна Украйна и Европа е заплашена от такъв процес. "Това ли е, което предлагаме на хората от този регион? Ще живеят ли те по-добре в зона на замразен конфликт, управлявана от нелегитимни въоръжени групировки? Кой ще инвестира в подобна зона? Ако наистина мислим за правото на хората да живеят в мир и просперитет, трябва да се противопоставим на грешната и опасна стратегия региони, държави и нации да бъдат държани зависими и нестабилни", пита присъстващите държавният ни глава.
Според него „затварянето на очите” пред тази заплаха не може да бъде устойчиво политическо решение. "Това е горчиво доказателство, че постигнатото от международната общност през изминалите десетилетия не е даденост, а принципите, върху които е изграден нашият свят са наша отговорност и от всички нас зависи да ги зачитаме и отстояваме", отбеляза още президентът.
Росен Плевнелиев бе категоричен, че демократичната общност е обединена в присъдата си над престъпленията на нацисткия режим и фашизма: „И не трябва да приема, че борбата за спазването на правата на човека и отстояването на демокрацията е приключила”. Президентът призова да не се забравя, че броени дни след освобождението от Хитлер, голяма част от територията на Европа е завладяна от друг диктатор – съветския лидер Йосиф Сталин.
"Когато българските войници, които се сражаваха за свободата на Европа в края на Втората световна война, се прибраха у дома, те откриха, че българските комунисти вече установяват тоталитарен режим. (Йозеф) Гьобелс беше унищожен, но цензурата остана, насилието над свободата на словото се превърна в ежедневие и т.нар. "народен съд", създаден от комунистите, унищожи десетки хиляди души и българския интелектуален елит", припомни още държавният глава.
След края на форума президентът ще участва в церемония, на която държавните и правителствени ръководители ще запалят свещи пред Паметника в Гданск на загиналите работници в Корабостроителницата през 1970 г. Участниците в международния форум ще присъстват и на възпоменателната церемония на полуостров Вестерплате, където започват първите военни действия от Втората световна.
Във форума на високо равнище, посветен на края на най-големия военен конфликт през ХХ век, участваха също така генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, председателят на ЕС и експремиер на Полша Доналд Туск, държавните глави на Естония, Кипър, Литва, Полша, Румъния, Украйна, Хърватия, Чешката република, както и високопоставени правителствени и парламентарни представители на редица европейски държави.