В документите са замесени компании като „Газпром", „Сибур“

Русия отрече дейностите, в които е обвинявана в рамките на мащабното разследване за офшорни активи Paradise Papers, дело на Международния консорциум на разследващите журналисти.

Ръководителят на комисията за международни отношения към Съвета на федерацията Константин Косачев заяви, че изтеклата информация „възбужда емоции“ и има „объркана формулировка“.

„Това, което е описано тук, е стандартна и законна търговска дейност“, заяви той, цитиран от РИА Новости. По думите му търговските сделки, за които става въпрос в разкритията, са описани като „заговор срещу основите на западната демокрация“.

Водещи немски компании фигурират в офшорния списък

Реакция дойде и от една от обвинените руски компании „Сибур“, която посочи в изявление, че изненадана от „политически заредената интерпретация в някои медии на обикновена търговска дейност“, допълва БГНЕС.

Според Paradise Papers американският министър на търговията Уилбър Рос има връзки с логистичната фирма „Navigator Holdings“, която от своя страна е сключила договори със „Сибур“. От руския холдинг потвърдиха, за бизнес отношенията си с „Navigator Holdings“. В същото време зетят на руския президент Владимир Путин – Кирил Шамалов притежава 3,9% от „Сибур“, съобщава руският в. „Ведомости“. Изданието допълва, че близкият приятел на държавния глава Генадий Тимченко също има дял от компанията в размер на 17%. Той е и в списъка с руски санкционирани лица от САЩ.

Сръбски министър фигурира в "Парадайз пейпърс"

От „Сибур“ заявиха още, че са проверили дали върху дейността им има някакви ограничения заради санкциите срещу Тимченко, но не са били открити „никакви подобни ограничения“.

По-рано днес самият Рос заяви, че сътрудничеството между „Сибур“ и „Navigator Holdings“ е законно, тъй като по отношение на руската компания никога не са били въвеждани санкции, предаде АФП.

„Преди всичко, компанията „Сибур“, за която става въпрос, е голям въглеводороден холдинг. Фактът, че „Сибур“ се нарича руска компания, не означава, че зад нея стои нещо зловещо“, каза той и допълни, че това е компания, която през разглеждания период „не е била под санкции и сега срещу нея няма санкции и никога не е имало“. Според него по тази причина „няма нищо, което да е незаконно“ във връзка с работата с нея.

Според разкритията, които се основават на документи от офшорната адвокатска кантора „Апълби“, става ясно също, че втората по големина руска банка ВТБ, която също е в списъка със санкционирани от Вашингтон организации, е финансирала инвестиция в социалната мрежа Twitter.

В същото време клон на държавния енергиен гигант „Газпром“ чрез офшорна компания е финансирал инвестиционна институция, която е била собственик на дялове на „Фейсбук“. И двете сделки са били свързани с руския милиардер Юри Милнер, уточнява ТАСС.

Всичко по темата с досиетата "Парадайз Пейпърс" четете ТУК

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.