На срещата ще се обсъдят общите инфраструктурни проекти
Бъдещето на Балканите - на масата за преговори в Букурещ. Там се срещат премиерите на България, Румъния, Сърбия и Гърция.
Сред основните теми е въпросът дали Косово ще попречи на приемането на декларация на Евросъюза за Западните Балкани.
В двореца „Виктория” лидерите на България, Румъния, Сърбия и Гърция обсъждат Западните Балкани – как да се свържат с пътища и интернет и как членките на Евросъюза да помогнат на останалите по пътя към него.
В последно време се зароди политическо напрежение покрай срещата в средата на май в София – дали тя ще се случи в пълен състав на европейските лидери заради непризнатото от всички Косово.
В понеделник в испанските медии се появи информация, че премиерът на страната Мариано Рахой налага вето върху декларацията за Западните Балкани, планирана да излезе от София.
Борисов: Европейската перспектива е ключова за страните от Западните Балкани
"Винаги съм твърдял, че която и държава да има проблем на Балканите, тя пряко рефлектира веднага върху всички останали. И проблемът става балкански всеобщ. И той винаги е с жертви и с огромни разушения. И сега ние, трите държави - България, Гърция и Румъния, трябва да направим всичко възможно да помогнем на нашите братя в Белград, в Сърбия, да се върне и исторически, и географски това, което принадлежи. И всички да сме едно голямо семейство на Балканите", заяви премиерът Бойко Борисов.
"Ние сме единствената страна, която не е член на ЕС. Затова благодарим за подкрепата. И ние, ако бяхме на ваше място, щяхме да я окажем. Нуждаем се от вашата помощ, за да сме следващата държава в ЕС", каза президентът на Сърбия Александър Вучич.
Четирите страни обсъдиха конкретни проекти за развитието на Балканите по време на Съвета за сътрудничество на високо равнище, който се проведе в Букурещ. Транспортните коридори, енергийната и дигиталната свързаност бяха във фокуса на разговорите между премиерите Бойко Борисов, Виорика Дънчила, Алексис Ципрас и президента Александър Вучич.
Лидерите решиха да се формират работни групи на министрите на транспорта и съобщенията на четирите страни, които да финализират проектите преди срещата от формата 16+1 през юли в София.
„Това, че срещите ни продължават да се провеждат, е една добра новина. Ние нямаме намерение да излизаме с декларации, ние искаме инфраструктура, пристанища, искаме да напреднем“, каза премиерът Борисов, който през есента миналата година домакинства във Варна първия форум в този формат. Той отново призова за разбирателство и диалог на Балканите, подчертавайки, че проблем в която и да е държава става всеобщ за региона.
Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас посочи, че целта на четиристранния съвет е да допринася за мира, стабилността и сигурността в региона: „Балканите имат потенциал и ние сме тук, за да използваме възможностите за развитие според нашите интереси, а не само според дневния ред на трети страни“. Той съобщи, че страната му обмисля да се включи в инициативата 16+1.
Гръцкият премиер и румънският му колега Виорика Дънчила оцениха високо постигнатото по време на Българското председателство на Съвета на ЕС. Те откроиха приоритета Западни Балкани и потвърдиха подкрепата си за процеса на евроинтеграция на страните от региона, уточни БГНЕС.
Видео: БГНЕС
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.