Подали са официално писмени заявления
Първи официални заявки за АЕЦ „Белене”. Китайска и френска компания са поискали писмено да строят атомната централа.
Държавата напомни, че ще участва само с парите, вложени до момента. А премиерът Бойко Борисов постави три условия за намесата на правителството и отговори на протестите „За” и „против" „Белене”.
„Не мога да разбера каква е тая истерия”, заяви Борисов.
Борисов: Ако не вземем мерки, АЕЦ "Белене" отива за скрап (ВИДЕО)
На истерията „За” и „Против” „Белене” премиерът отговори с обяснението: имаме реактори за милиарди, трябва да ги направим нещо.
„И ако не вземем някакви мерки по тази стока, а тази стока не е домати и краставици, а са ядрени реактори, от милиарди тя ще стане милиони и накрая ще отиде за скрап”, заяви Борисов.
Не можело да си го позволим. Но проектът можел да проработи. При три условия: токът от „Белене” да не се изкупува задължително. Да няма държавна гаранция. И България да участва само с толкова пари, колкото вече е дала - около 3 милиарда и 500 млн. лв. А интерес да дадат още вече имало отвън
„До този момент най-голямата китайска ядрена държавна компания е заявила своя интерес”, заяви енергийният министър Теменужка Петкова.
Писмен интерес имало и от френска компания.
Китайският инвеститор управлява около 20 централи в Азия, а френският претърпя имиджова криза и няколко пъти смени името си в последните години. Властта обаче още не можела да преговаря с когото и да е, защото депутатите не са размразили проекта.
„Първо да видим дали ще имаме зелена светлина”, заяви Петкова.
Засега правителството било само добър стопанин.
„Да се опита това, което има в двора, в „Белене”, да прецени какво да го прави. Ако ще ги пращаме в музей, трябва специален музей да ги закараме. Това ше е най-скъпият музей в света”, заяви Борисов.
"ЗА" И "ПРОТИВ" АЕЦ "БЕЛЕНЕ": "Демократична България" на протест срещу рестартирането на проекта
А за да продадем, освен всички условия, трябвало да говорим и с руснаците - за разрешение да продадем специалната им продукция.
„Аз не мога да разбера дали протестът е срещу мен, че ще се срещна с руската страна да разговарям, при положение, че президентът е там. Президентът е в Москва, протестът е срещу мен”, заяви Борисов.
Иначе: логика имало в срещите и на Радев с Медведев и Путин. Добре било за баланса на външната ни политика.
Дали АЕЦ „Белене” ще получи шанс да е полезна за държавата, ще реши Народното събрание.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.