Практиката най-вероятно ще бъде отменена през 2021 г.

Тази нощ за пореден път преместихме стрелките с час напред. Времето най-вероятно ще спрем да сменяме през 2021 година. Поне така реши през изминалата седмица Европейския парламент. Но как започва всичко, вижте.

Идеята за местенето на стрелките тръгва от една шега. През 1784 г. известният със спестовността си американски политик Бенджамин Франклин пише есе за това колко много свещи и пари могат да се икономисат, ако се въведе смяна на времето. Той предлага да се въведе данък върху щорите, да се намали производството на свещи, а сутрин населението да се буди с топовни гърмежи. В Париж например посрещат с присмех съветите му и предложенията потъват в забрава.

Местим стрелките на часовника с час напред

Значително по-късно, през 1915 г., в разгара на Първата световна война, германците правят промяната. Мотивът - да пестят от въглища. Великобритания и САЩ ги последват година по-късно. България въвежда лятното часово време на 1 април 1979-а.

И досега практиката не е еднозначно приета. Според противниците местенето на стрелките влияе негативно на здравето, като разстройва биологичния часовник.  Подръжниците смятат, че така се пести енергия, осигурява се повече светлина и се повишава активността.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

Редактор: Ина Григорова