Кой снима световните продукции у нас?

През последните години страната ни се наложи сериозно на международната сцена като предпочитана локация за екшън филми.

За последните 10 години нивото на професионализъм в България се вдигна неимоверно. Реално екипите, които стартираха плахо преди години, вече са на световно ниво, което гарантира качество на чуждестранните производители и продуценти на кинопродукции. Това каза Александър Кенанов – управляващ директор на продуцентска компания в ефира на „Събуди се”.

„Световният тренд в момента е снимането на дестинации като Балканите, Южна Америка, Мексико. Ние имаме добри цени и висок професионализъм – това е нещото, което всеки продуцент търси”, поясни той.  По думите му разликата между цените в България и САЩ е голяма и осезаема. „Щом големите звезди започнаха да пътуват в Източна Европа, значи процентите са много високи”, добави той.

МИЛИОНИ ФЕНОВЕ В ОЧАКВАНЕ: Сталоун подготвя нов филм за Рамбо

Кенанов посочи, че в България няма стимули, които да привличат големи продукции. „Това е нещо, което колкото по-бързо въведем, толкова повече бизнес ще можем да докараме в страната. Този тип стимули са финансов инструмент и те, освен че привличат продукциите, всъщност са и инструмент за печелене на пари на държавата”, уточни той.

„Всеки един наш департамент в киноиндустрията е много силен. Българинът е изключително добър работник. Славим се навсякъде в Европа като хора, които ще свършат работата”, добави Кенанов.

Аля Цветкова,която е творчески мениджър, подчерта, че в България се създава продукт. „Много са малко индустриите в  България, които създават продукт и то с високо добавена стойност, който дава хляб на между 3000 и 5000 души. Това са хора, които получават високи заплати и живеят много добър стандарт на живот”, обясни тя.

Много европейски държави осъзнаха, че киното е бизнес и държавата може да създава икономически обстоятелства, с които да привлича чужди продуценти, отбеляза Цветкова.  

„В момента имаме трето поколение кино професионалисти в България. Осъзнаваме, че в средата на 20 век тук започват интензивно да се отглеждат кинаджии. През последните 15 години те работят със световноизвестните си колеги и това ги прави наистина на ниво, което трудно може да се победи. Тези хора обаче остаряват и е много важно да се грижим за следващите, които ще дойдат”, смята Цветкова.  

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни.  За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

 
Редактор: