За първи път от 28 години у нас се излюпи бебе черен лешояд
За първи път от 28 години у нас се излюпи бебе черен лешояд. Мечка с мече и два мъжки мечока бяха засечени в Западни Родопи. Язовир "Дъбника" ще бъде зарибен с язовирна есетра. На такива малки неща се радваме, а може би няма повод за усмивки, а сериозна тревога.
"България и Румъния са единствените страни в Европа, в които все още се размножават есетри, останали са от времето на динозаврите и са мигриращи риби, но вече се намират само у нас, Сърбия и Румъния", това каза в предаването "Социална мрежа" по NOVA NEWS Калина Бояджиева, активист от WWF.
Тя добави, че за последните 50 години есетрите стигат до ръба на оцеляването заради бракониерството, а техният черен хайвер е основна цел на бракониерите. Преграждането на реките, ваденето на чакъл и други човешки дейности много пречат на нормалното им съществуване.
"Работим есетрите да се възстановят, зарибяваме Дунав с есетри от доказано див произход. Комуникираме пълноценно с институциите, от които зависи опазването на есетрите, както и с рибарите, които все повече разбират нуждата този вид да бъде съхраняван", добави още Калина Бояджиева.
В предаването д-р Атанас Грозданов, зоолог, каза, че черният лешояд е един от най-редките видове в света, не само в България, много вредни влияния са го направили застрашен вид, а раждането на малко е оптимистично за биоразнообразието.
Зоологът допълни, че лешоядът страда най-много от отровни прирамки, които хората поставят, за да предпазят от хищници добитъка си.
А храна на лешоядаите намалява, тъй като и дивеча става все по-малко. Зоологът информира, че се организират места, където те да бъдат предпазени от човешкото влияние, както и да бъдат хранени от фермери, които няма къде да изхвърлят починалите си животни, като това е обичайна практика в други страни.
"Лешоядите са природни санитари и изчезването им е рисково за запазване баланса на екосистемата. За опазване му в България има нужда от внос на птици, предимно от Испания", заключи д-р Атанас Грозданов.
Зоологът д-р Мирослав Иванов информира, че намалява популацията на кафявата мечка, а причините са много - бракониерство, сеч на горите, но по принцип мечката не е позволена за лов изобщо, но понеже тя е на върха на хищническата веригата, няма по-голям враг от човека.
Той заяви, че кафявата мечка също страда от разпръскването на отрова от хората срещу хищници. Опазването и основна цел. Д-р Иванов съобщи за проект, в който се правят проучвания от експертни екипи, като се следи животът на мечките. Местните хора също се грижат за тях и ги опазват.
Вижте повече във видеото.
Всички новини от NOVA NEWS гледайте в канала на телевизията във Vbox7.