Близо три пъти са се увеличили чуждестранните туристи у нас за декември и януари, сравнено с миналата година

От 1 февруари 2022 г. всички издадени европейски зелени сертификати за завършен ваксинационен курс ще бъдат със срок на валидност от 270 дни от датата на последната поставена доза. Промяната се налага заради решение на Европейската комисия от 21 декември 2021 г., с което се прецизират сроковете на валидност на сертификатите и се въвеждат единни правила за държавите от ЕС. Промяната обхваща издадените сертификати за завършен ваксинационен курс както с еднодозовите, така и за двудозовите ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата. 

Близо 90 000 българи остават без документи за пътуване в чужбина. Зелените сертификати за поставена бустерна доза засега остават безсрочни. Документите, издадени след преболедуване, в ЕС важат шест месеца от изследването.

"Мерките трябва да имат смисъл и ефект, вечерният час не е такава. Разхлабването на мерките ще даде възможност да имаме един по-добър туристически сезон. Но това не променя факта, че сме с най-ниска ваксинация. Най-ваксинирани са в туристическия сектор и там мерките се спазват най-много", това каза в „Твоят ден“ министърът на туризма Христо Проданов.

"Трябва да се отбележи, че туристите от чужбина гледат процента на ваксинация и мерките, които се предприемат срещу ковид, и след това взимат решение къде да почиват", допълни министърът на туризма.

Според него мерките са нужни и те трябва да са обосновани, а през тази седмица очаква развитие по въпроса с вечерния час. "Въпрос на самосъзнание е да се спазват мерките, не може на всеки обект да има полицай и служител на РЗИ", каза още министър Проданов.

Той сподели оптимистичната информация, че имаме над 140 000 чуждестрани посещения за декември и януари, което е доста по-добре от миналата година, когато са били 55 000.

"Протестите не ме притесняват. Като цяло туризмът има нужда от сериозна помощ. Средствата трябва да стига бързо и навреме до бизнеса. Лошата новина беше, че с цените на тока, печалбата от лятото отиде за плащане на сметките", отбеляза Христо Проданов.

Павлина Илиева от Обединение "Бъдеще за туризма" заяви, че в момента основният проблем е за средствата, които да се възстановят на клиенти от туроператори. Отделени са шест милиона за това, но са изключени фирми, регистрирани през 2019 година, работили, реализирали обороти. Те няма да могат да възстановят пари на клиенти.

Като втори проблем тя изтъкна дискриминационната мярка за българите туристи, които влизат в страната от чужбина, да си правят PCR тест навън и ако се окаже положителен, трябва да се карантинират там и да си платят всичко.

Министър Проданов отговори, че тези 6 милиона ще стигнат до туроператорите, включително и регистрираните и извършвали дейност през 2019 година, но са преустановили дейност, взели са пари от клиенти, но не са могли да ги върнат. Относно PCR теста за българи, идващи от чужбина, той заяви, че има възможност, ако се окажат положителни, да изкарат карантинния си период в България.

Христо Проданов подчерта, че туризмът трябва да е с най-много средства за подпомагане, защото в този бизнес е имало затваряне, отваряне, санкции, докато други са били по-малко засегнати и дори са вдигнали печалбите си по време на пандемията.

Репортер: Димчо Йорданов

Целия разговор гледайте във видеото.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Редактор: Илиян Ушеров