Снимка: iStock
Видеоклипове в ТикТок, пропагандни заглавия и туитове, появяващи се по екрани по целия свят объркват милиони за реалността на начина, по който тази битка се развива на терен
Съобщенията, снимките и видеозаписите, разпространяващи се в Туитър, Фейсбук и Телеграм далеч надхвърлят по брой въздушните удари, сипещи се над Украйна.
Те твърдят, че показват свалянето на руски бойни самолети или украинци, търсещи укритие в собствените си домове.
Някои от тях са истински, ужасяващи картини от тази война. Други се въртят из интернет от години, отпреди Русия да започне най-голямата атака срещу европейска страна от Втората световна война насам. Анализът по темата е на Аманда Сейц и Дейвид Клепер от Асошиейтед Прес.
ОБНОВЯВА СЕ: Военната операция в Украйна В СНИМКИ
Нашествието в Украйна е на път да стане първия голям военен конфликт в Европа в епохата на социалните медии, когато малкият екран на смартфона е водещото средство за комуникация, носейки със себе си опасността от незабавното разпространение на опасна, дори смъртоносна дезинформация.
Видеоклипове в ТикТок, пропагандни заглавия и туитове, появяващи се по екрани по целия свят объркват милиони за реалността на начина, по който тази битка се развива на терен.
В Телеграм и Туитър руското нападение срещу Украйна е описвано както като “непровокирано”, така и като “необходимо”, в зависимост от това, кой изпраща съобщението.
“Молитвите на целия свят са с народа на Украйна тази вечер, който е подложен на непредизвикана и неоправдана атака от руски военни сили”, заяви в сряда вечерта президентът на САЩ Джо Байдън в Туитър, обръщайки се към 40-те си милиона последователи.
Руски държавни медии обаче повториха коментарите на руския президент Владимир Путин във всички платформи. РТ нюз тръбеше към стотици хиляди последователи в Телеграм, че действията са били “необходими”.
Столтенберг: Русия посегна на мира в Европа
През последните няколко дни Путин и руски медии засилиха фалшивите обвинения, че украинци извършват геноцид и неправилно описват по-голямата част от населението на страната като нацисти, каза Брет Шафер, който ръководи екипа за манипулиране на информация в Алианса за защита на демокрацията, безпартиен мозъчен тръст във Вашингтон.
Миналата седмица например директор на новините на РТ заяви наживо по телевизията, без доказателства, че украинци може да започнат да обгазяват своя собствен народ.
“Наистина сте виждали тази ескалация на твърденията, че Русия трябва да се защити от тази нацистка тълпа склонни към геноцид украинци”, заяви Шафер.
С напредването на вчерашния ден за останалия свят истината ставаше още по-трудна за разплитане от поредицата от стотици подвеждащи туитове, подвеждащо редактирани видеозаписи и използвани извън контекст снимки, появили се след първите изстрели.
„Български пощи” спира пратките за Украйна, Беларус, Молдова и Русия
Един видеоклип, взет от видеоигра, събра милиони гледания, като потребители твърдяха подвеждащо, че той показва истински нападения. Видеозапис, заснет от Асошиейтед прес в Либия преди повече от десетилетие, се “върна към живот” вчера из Туитър и Фейсбук, като потребители заявяваха, че на него се вижда руски изтребител, падащ към земята през сивото небе, след като е свален от украински сили. А някои потребители на ТикТок погрешно вярваха, че гледат видеозапис на войници, скачащи с парашут в Украйна, след като руски акаунт публикува направен преди години запис, докато нашествието беше в ход. Това не попречи на клипа да бъде гледан над 22 милиона пъти преди края на деня.
И макар че някои потребители разпространяват неволно слухове с надеждата да повлияят на начина на възприемане на нашествието, други залагат на идеята, че могат да подмамят заблудени потребители на социалните медии да споделят лъжите.
“Знаем, че от руското правителство ще дойде дезинформация”, заяви Джон Силва, старши директор на Нюз литераси проджект, организация с нестопанска цел, която работи за борба с дезинформацията чрез просветителска дейност. “А освен това има и тролове – хора, които просто пускат неща, за да видят дали могат да измамят хората”, добави той.
Хората се обръщат към тези подвеждащи твърдения, защото отчаяно искат информация, каза Шафер от Алианса за защита на демокрацията.
Руският газ е в основата на европейските колебания за изключването на Москва от SWIFT
“Имате рязък скок на търсенето, ниско предлагане на достоверна информация и много съмнителна информация, която запълва вакуума”, добави той.
Вакуумът нарасна още повече вчера, защото интернет беше прекъснат в няколко части на Украйна, правейки още по-трудно за хората там да се свържат с роднини или да следят новините.
Докато нарастващ брой хора се опитваха да влязат в Телеграм, социална медия и чат-платформа, популярна в Източна Европа, приложението претърпя сривове, според пост на Павел Дуров, един от основателите му.
Ключови руски уебсайтове, включително основните сайтове на Кремъл и военните, също бяха недостъпни или бавни за зареждане след нещо, което изглеждаше като ответна атака. А американски служители обвиниха Русия за деактивирането на големи уебсайтове на правителството на Украйна.
Путин призова за военен преврат в Украйна (ВИДЕО)
Вчера имаше масови прекъсвания на интернет в Харков, втория по големина град в Украйна, както и в стратегическото пристанище Мариупол, заяви Алп Токър, основател на НетБлокс, базирана в Лондон компания, която следи прекъсванията на мрежата и достъпа до интернет по света.
Макар че някои от прекъсванията може да са били причинени от снаряди или въздушни удари, други може да са част от съзнателни усилия на руски сили да възпрепятстват комуникациите и да всеят паника, заяви той.
“Удар след удар, човешкото въздействие от прекъсването на връзката в момент като това е ужасяващо преживяване“, заяви той. “Това има смисъл от тактическа гледна точка. Знаем, че това е стратегия.”
ВСИЧКО ЗА ВОЕННАТА ОПЕРАЦИЯ В УКРАЙНА ЧЕТЕТЕ ТУК
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.