Някои руски държавни медии бяха възпрепятствани да работят в САЩ и други западни държави чрез отнемане на лицензите им за излъчване

Русия в понеделник предупреди американските новинарски организации, че рискуват да им бъде отнета акредитацията, ако отношението към руските журналисти в САЩ не се подобри, съобщиха запознати по въпроса източници, предаде Ройтерс. Откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари, някои руски държавни медии бяха възпрепятствани да работят в САЩ и други западни държави чрез отнемане на лицензите им за излъчване и налагане на санкции - стъпки, които според Москва показват незачитане на медийната свобода.

През март руският президент Владимир Путин подписа закон, съгласно който се налага затвор до 15 години за умишлено разпространяване на фалшиви новини за руските военни, което накара някои западни медии да изтеглят своите журналисти от страната. Московски съд наложи глоба в размер на 20 милиона рубли (325 214 евро) на подкрепяната от САЩ радиостанция "Свободна Европа" заради "фалшиво" съдържание във връзка с руската военна операция в Украйна, съобщи днес агенция "Интерфакс".

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова обяви миналата седмица, че ще се свърже с ръководителите на американски медии, за да ги уведоми за налагането на "най-строги мерки" в отговор на "враждебността", с която се сблъскват руските им колеги в САЩ. На среща днес Захарова изложи трудностите, с които се сблъскват руските журналисти в САЩ, включително с подновяване на визите, с блокирани банкови сметки и предполагаем тормоз от страна на американските разузнавателни служби, съобщават три запознати източника.

Говорителката предупреди медиите, че ако руските журналисти не могат да работят свободно в САЩ, то техните репортери в Русия рискуват да срещат подобни затруднения с визите, медийните акредитации и банковите си сметки. Тя заяви пред представителите на американските медии, че ако нещата не се променят, американските журналисти ще трябва да напуснат страната. Говорителката добави, че Русия не е искала да се стига до това, но била принудена заради тежкото положение, в което се намират руските журналисти.

Захарова не отговори на писменото искане за коментар относно срещата или за предупреждението към американските медийни организации. Руската държавна информационна агенция "РИА Новости" съобщи, че на срещата са присъствали представители на "Уолстрийт джърнъл", Си Ен Ен, Асошиейтед прес, Ен Пи Ар и "Алхура Ти Ви".

Говорители на американски медийни организации като Асошиейтед прес, Си Ен Ен, "Вашингтон пост" и "Уолстрийт джърнъл" не са отговорили за момента на искането за коментар във връзка със срещата. Вашингтон наложи санкции срещу някои руски държавни телевизии, за които твърди, че са разпространявали невярна информация в подкрепа на войната на Русия в Украйна. Руските власти не използват думите "инвазия" и "война".

Руски официални лица, включително външният министър Сергей Лавров и говорителката на външното министерство Мария Захарова, казват, че западните медии представят "извънредно пристрастно" руската "специалната операция" (както Москва определя руските действия в Украйна), пренебрегвайки опасенията на Русия от разширяването на НАТО и предполагаемото преследване на рускоезичните граждани. Докато някои западни медийни организации напуснаха Русия, други, включително Ройтерс, останаха в страната и продължават да отразяват събития.

ВСИЧКО ЗА ВОЙНАТА В УКРАЙНА ЧЕТЕТЕ ТУК

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Източник: БТА