Снимка: БГНЕС/ЕПА
Западът играел геополитически игри, според руския президент
„Москва е готова за преговори за прекратяване на конфликта в Украйна, но Киев не е готов да седне на масата за преговори.”. Това заяви руският президент Владимир Путин в продължилата близо четири часова реч в Москва на годишната среща на руския мозъчен тръст "Валдай клуб", цитиран от АФП и БГНЕС.
"Не става въпрос за нас, ние сме готови за преговори. Но лидерите в Киев решиха да не продължават преговорите с Русия", каза Путин пред дискусионния клуб "Валдай". "Много е лесно да се реши този проблем, ако Вашингтон даде сигнал на Киев да промени позицията си и да реши проблема по мирен път", добави той.
Припомняме, украинският президент Володимир Зеленски изрично изключи възможността за преговори с Путин.
„Нацистите са изгаряли книги, а днес на Запад забраняват Достоевски и Чайковски. Историята ще подреди всичко и ще "отмени" не Достоевски, Пушкин и Чайковски, а тези, които се опитват да ги "отменят", заяви руският президент.
Той обвини Запада, че се опитва да "унищожи Русия, да я изтрие от политическата карта".
„Не Русия, а Западът е причината за настоящата ситуация в Украйна“, заяви Путин и допълни, че Москва се опитва да "защити правото си на съществуване" пред усилията на Запада да "унищожи" страната му.
"Никой никога няма да може да диктува на нашия народ какво общество и на какви принципи да го изградим", заяви Путин.
ВОЙНАТА В УКРАЙНА: Тежки боеве за градовете Соледар и Бахмут
„Западът се превръща в малцинство, но правата му трябва да бъдат гарантирани. В така нареченият Запад, условно казано, разбира се, няма единство, на всички е ясно, че това е един много сложен конгломерат, но въпреки това нека кажем, че този Запад през последните години и особено през последните месеци предприе редица стъпки към влошаване", каза руският президент.
Той засегна и политиката на САЩ, която според него като хегемон е абсолютно погрешна. „Народите по света няма да си затворят очите за една насилствена политика, която сама се дискредитира. Западът ще трябва да плаща все по-висока цена за опитите си да запази хегемонията си “, заяви още руският президент.
Целта на Запада е да превърне Русия в инструмент за осъществяване на геополитическите си цели, заяви президентът и изтъкна, че усилието за увеличаване на свързаността и сътрудничеството на Евразия ще донесе впечатляващ успех.
„Някои европейски страни не забелязват, че са се превърнали в нечия периферия и васали, често без право на глас“, заяви Владимир Путин.
Ексклузивно: Говори руският кмет на Днипро, за когото войната срещу Путин е мисия
„Народните републики в Донбас не могат да оцелеят без включването им в състава на Русия. Да признаем тяхната независимост и да ги оставим на произвола на съдбата? Като цяло това е неприемливо. Затова трябваше да направим следващото нещо, което и направихме - да ги включим в руската държава. Те няма да оцелеят сами, това е очевиден факт", заяви държавният глава на Русия.
Той изтъкна, че хората в Донбас живеят под обстрел в продължение на осем години, включително и сега. Да се признае тяхната независимост и да се оставят на произвола на съдбата, е принципно неприемливо, поясни Путин.
„Украйна исторически се е развивала като изкуствена държава. При създаването на СССР след разпадането на империята тогавашното болшевишко ръководство решава да даде на националистически настроената част от болшевиките, произхождаща от Украйна, оригиналните руски територии, без да пита населението, което живее там”, каза Путин.
Той повтори думите си от преди нахлуването на Русия в Украйна – „Сталин отне и прехвърли на Украйна редица полски територии, редица унгарски територии, редица румънски територии, отнемайки техните територии от тези страни", каза Путин на пленарната сесия.
„Русия не се нуждае от ядрен удар по Украйна, няма смисъл - нито политически, нито военен“, заяви руският президент.
Той акцентира, че днешните събития са засенчили екологичните проблеми, но основните предизвикателства само се увеличават, като едно от най-опасните последствия от дисбаланса е намаляването на биоразнообразието в природата.
"Но дали другото разнообразие - културно, социално, политическо, цивилизационно - е по-малко важно? В същото време опростяването, заличаването на всички и всякакви различия се е превърнало почти в същност на съвременния Запад. Какво се крие зад това опростяване? На първо място, това е изчезването на творческия потенциал на самия Запад и желанието да се ограничи, да се блокира свободното развитие на други цивилизации. Разбира се, тук има пряк търговски интерес", каза Путин.
Руският президент предложи да се обмисли възможността за промяна на структурите на ООН и на Съвета за сигурност на ООН с мотив, че те трябва да отразяват глобалното многообразие.
Руският президент заяви, че предстоящото десетилетие ще бъде "най-опасното" след края на Втората световна война. "В сегашната обстановка на ожесточени конфликти ще кажа някои неща направо: Русия, като независима, отделна цивилизация, никога не се е смятала и не се смята за враг на Запада. Американофобията, англофобията, франкофобията, германофобията са същите форми на расизъм като русофобията и антисемитизма, както и всички прояви на ксенофобия", допълни Владимир Путин.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Весела Веселинова