За думите, които казват много повече, отколкото чуваме

Разговор за нравите в българската политика и ролите. За думите, които казват много повече, отколкото чуваме. За политиците, които успяват да се превърнат в държавници. И за актьорите, които успяват да се превъплътят в тях. 

Постановката "Духът на поета" се играе вече 10 години. Според Христо Мутафчиев вчера е било изиграно представление номер 230. Представяно е и в европарламента. "Стефан Стамболов е противоречива личност. Обществото позволява на политиците да бъдат каквито са, защото ги избираме и преизбираме", заяви той.

Пиесата ни отвежда в София през 1892 г. и ни показва как някогашните борци за свобода се превръщат в диктатори – без да правят преврати, с официалното съгласие на народа и с всички лостове на демокрацията. Един сън на Стефан Стамболов, в който със Захарий Стоянов трябва да решат какво да правят с внезапно появилия се поет.

Валентин Танев постановката не се занимава със Стамболов и Стоянов, а със сънищата. "Пиесата поставя въпроса за това, че Ботев ще потърси сметка на всеки един поотделно. Стамболов и Захарий Стоянов се питат къде са сбъркали. Питат се как са затънали в ежедневие и политика. Както Стефан Цанев каза, тъжно е, че същите неща вълнуват хората и днес, както преди 10 години, когато е написал пиесата", смята той.

Повече гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Цветина Петкова