Вижте как да изберете кое отоплително средство е икономично

Електричеството е едно от най-разпространените удобства в днешно време и има редица приложения. Уредите за отопление играят ключова роля в поддържането на желаната температура, а в зависимост от помещението, за което са предназначени се избират по мощност.

Как да изберете кое отоплително средство е икономично?

Все по-бързите темпове на технологично развитие водят до появата на различни видове иновативни продукти на пазара, а вариантите стават все по-икономични. Наличното разнообразие уреди за отопление дава възможност за практичен избор спрямо нуждите и предназначението на мястото, за което ще се използва.

Докато при някои видове средства за отопление самата инсталация е по-скъпа, но сметките за ток се повлияват със значителни темпове на намаление, при други модели първоначалните вложения са малки, но на по-късен етап това се отразява на разходите за електроенергия.

Разбирайки работните процеси на различни отоплителни устройства и тяхната енергийна нужда си гарантирате практичен избор според изискванията ви и параметрите на помещението. Правилното решение ще редуцира месечните сметки, особено през зимния сезон. Повече информация за икономичното отопление може да откриете тук. 

Видове уреди за отопление

Разновидностите се различават по практичност, режим на работа и консумация на енергия. Ако ги използвате за по-дълги периоди от време това може да коства увеличение на сметките за ток. Затова е важно да  разбирате видовете отоплителни тела и техните особености ако ви предстои покупка на такова. Някои от най-широко разпространените са:

  1. Конвекторни печки и духалки – те са удобни за електрически уреди за отопление за бързо и лесно пренасяне между различни локации поради размерите и мобилността си. Въпреки че духалките са значително по шумни от печките с конвектор, двете устройства работят с един и същ тип малък нагревател. Поради тази причина и разхода им на енергия е сравнително висок, но са подходящи за временно решение или за допълнителен източник на топлина при нужда.

  2. Парното отопление е част от топлофикационна система и отдава топлина през метални тръби и радиатори. Това е един от най-ефективните методи за качествено загряване на апартаменти в блокове тъй като често са централни за цяла жилищна сграда. То не е най-икономичната опция поради преминаването на тръбите през общите части на сградата, което увеличава сметките в домакинството.

  3. Печката на дърва в най-честите случаи не влияе върху сметката за ток, но цените на дървесина и въглища за огрев се покачват със всеки зимен сезон, а и изисква много повече физически усилия на ползвателите.

  4. Климатици – те са един от икономичните варианти, но в случаи, в които мощността и размера на климатичното тяло не са достатъчни за ефективното отопление на дадена стая, се налага употреба на допълнителни електрически уреди. При правилна преценка на тези фактори най-важния параметър за икономия на устройството е неговия енергиен клас. Климатиците с висок енергиен клас са обикновено по-скъпи, но сметките за ток стават значително по-ниски в сравнение с останалите възможни варианти. 

  5. Термопомпи – специалисти от Булгартерм споделят, че един от най-икономичните отоплителни уреди са термопомпите. Те са подходящи, както за офис, така и за домашни условия.Те са устройства, които набавят енергия от вятъра и подпочвените води. Чрез компресор тя се преобразува в пара и по този начин затопля помещението. Въпреки че са по-скъпи за инсталация, термопомпените системи осигуряват ефективно и икономично отопляване, а с добра изолация нужната енергия е много по-малко. Важна тяхна особеност е, че са екологични защото черпят енергия единствено от околната среда.

Уредите за отопление играят важна роля в поддържането на температурата в студено време. Важно е да проучите възможните варианти и да изберете енергийно-ефикасен уред, който е бюджетен и ще поддържа ниски сметки за ток. 

Редактор: Станимира Шикова