Според него Комисията по имунитетите е Другарски съд вътре в парламента
Причините за войната в съдебната система са много. Два календарни дни трябваха на президента да издаде указа за освобождаване на Гешев. Много съмнително изглежда бързото решение на прокурорската колегия на ВСС да назначи Сарафов, още преди да е обнародван указът. Това каза за "Офанзива" депутатът от БСП Манол Генов.
"Не знам цялата мотивация на ВСС да освободи Гешев. Конституцията трябва да бъде променена в частта за съдебната власт, но не разбирам защо се бърза толкова. Има намерения за подмяна на Конституцията, няма много юристи, които са депутати. Трябва да има сериозен дебат. Правомощията на главния прокурор трябва да бъдат ограничени", коментира Генов.
БСП: Получихме покана от ПП-ДБ за разговори за конституционно мнозинство. Няма да участваме
По думите му ако Сарафов направи проверка на работата на прокуратурата, ще излезе наяве какво е свършено. "Не е работа на политиците да се месят в съдебната власт. Това не се случва в нормална държава. Трябва да има разделение на властите и ненамеса, за да има взаимен контрол. Комисията по имунитетите е Другарски съд вътре в парламента. Защо да участваме? Какво би установила тя? Че Кирил Петков не е имал канадско гражданство? За нас е абсолютно излишно да има такава комисия, депутатът трябва да се откаже от имунитета си, когато му бъде поискан", смята той.
Генов даде пример с казуса, когато се е заговорило, че ще бъде свален неговият имунитет, а той се е отказал от него. "Исках да се види, че имаше скалъпени обвинения и разследвания. Искането за имунитета ми беше за нарушение на политическите права на гражданите, трябваше да минат 4 години докато бъда оправдан. Политическите набези на прокуратурата доста я дискредитират пред обществото", заяви депутатът.
Целия разговор гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.