Снимка: iStock
От ГДБОП на ден получават поне по 30 сигнала от фирми и граждани
Бум на кибератаките у нас. Всеки 20-и българин е бил жертва на престъпление в мрежата, сочи проучване на „Тренд” по поръчка на Съюза за стопанска инициатива.
От ГДБОП обявиха за NOVA, че на ден получават поне по 30 сигнала от фирми и граждани.
По-голямата част от анкетираните казват, че са пострадали от хакване на профила им в социалните мрежи или електронната им поща. Други посочват, че личните им данни са били източени, тъй като са ги попълнили в различни платформи. Не липсват и жертви с източени пари от банкова сметка или дебитна карта. Най-сериозните случаи обаче остават скрити, казват експертите, тъй като потърпевшите не споделят, че са измамени - от страх или от срам.
Най-разпространените интернет измами в България
Преди дни Радослав Дундаков получава съобщение във Facebook от жена, представяща се за финансов анализатор в банка в Истанбул.
„Съобщение, че имам някакъв чичо в Турция на име Ален, със съвпадение в името - Дундаков, което е рядко срещано наистина. И, че този чичо бил починал, имал фабрика за злато, като наследявам от него 15 милиона долара”, разказва той.
Малко след като Радослав пише пост, за да предупреди за измамата, профилът на банкерката е изтрит. От други хора обаче разбира, че същата схема продължава от нови профили. Изискването, за да се получи наследството е да се преведе голяма сума за уреждане на документите.
От ГДБОП информирали Радослав, че работят по случая.
Това не е първата измама, на която той попада. Наскоро започва да му пише момиче от Африка, което твърдяло, че баща ѝ е министър в Судан и има 4 милиона долара, но станало преврат и сега били в бежански лагер. „Искаше ми 700 долара за адвокат, който да ѝ уреди документите, за да дойде в България”, разказва Дундаков.
Коя е "Наталия" - телефонна измама или чатбот
"Романтичните" измами зачестяват, казват от ГДБОП.
Владимир Димитров, началник на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП, казва, че всеки месец при тях постъпват сигнали, последният е от възрастна жена, която се е свързала с американски военен във Facebook. "Под предлог, че той и изпраща пратка, от жертвата се изисквало да плати такси, уж, защото от митниците задържали пакета. Жертвите си дават спестяванията, теглят кредити или искат от близки", обяснява той.
"Сменен айбан" - още една набираща скорост схема, насочена към фирми, от която на всеки няколко дни поне една българска компания сигнализира, че е измамена.
"За съжаление имаме компания, която е изпратила милиони евро", посочва Димитров.
"Българинът има много специфично отношение, когато тегли пари от банкомат винаги си крие пинкода, да не го види някой, но в същото време се чувстваме изключително спокойни да споделяме всякаква информация в интернет, включително и банковите си сметки", казва Евелина Славкова, социолог от "Тренд".