Кой стои зад сайта и каква е целта му?
Каква е истината за сайта "Миротворец"? Защо има български имена в него и какво означава това? Защо журналисти бяха подложени на онлайн тормоз след работата им по темата? По въпросите за фалшивите новини отговарят журналистите Ралица Ковачева и Мария Черешева.
Вълна от фалшиви новини в мрежата след визитата на Зеленски у нас
„Любопитното по случая и твърде очевидно, за да се преструват хората, че не го виждат, е че този сайт съществува от 2014 г. Но в българското публично пространство изведнъж той избухна сега, през последния месец. Ние проследихме назад във времето как за него се е споменавало периодично от 2015 г. насам. Изненадващо е как не се споменава, че през 2016 г. се публикува един голям списък с журналисти от целия свят и това тогава също не предизвиква реакция”, каза журналистът Ралица Ковачева от factcheck.bg.
Тя добави, че всичко случило се в рамките на три дни - от реакцията на медиите до действията на политиците, е важно. То показва, че по този начин се променя и дневният ред в държавата.
„Ей така една тема идва от нищото. Стоварва се. Привлича вниманието. Привлича политическа активност. И други неща, които може би са доста по-важни, остават на заден план”, посочи Ковачева.
„Ловци на лъжи”: За фалшивите новини за мобилизация на български момчета за Украйна
На въпроса дали други държави са реагирали на написаното в сайта, например Италия за снимката на Берлускони, на която пише че е ликвидиран, Ковачева отговори: „Един от основните аргументи на Кремъл, че сайтът е списък за убийства, е че когато някой е убит, върху снимката му се появява надпис „Ликвидиран”. Ние показахме, че такъв надпис „Ликвидиран” има и върху снимката на Берлускони. Това значи, че надписът се появява и за хора, които не могат да бъдат свързани със сайта и обстоястелствата за смъртта им”.
„Най-неприятното в случая е, че по повод на „Миротворец” излязоха страшно много възгласи и обвинения, че „ето тук има списъци с хора, които трябва да бъдат ударени”. За съжаление, партия „Възраждане” действа по абсолютно същия начин по отношение на своите критици. Механизмът е следният: изкарва се един човек с профила му и с определени твърдения и той бива хвърлен на тълпата от последователи. Следват обиди и заплахи, които не се филтрират по никакъв начин. Освен това, този тип публикации се споделят ударно в групи на последователи на партията”, заяви журналистът Мария Черешева от АЕЖ.
Черешева отправи призив хората да подават сигнали до институциите. Отправянето на заплахи в интернет от анонимен профил е престъпление. Полицията има начини да проследи кои са тези хора.
Редактор: Камена Георгиева