Правителството обеща да не затваря административно централи, а да ги остави да работят, докато има пазар за тях

Пътните блокади на миньорите продължават. Вчера повече от 7 часа синдикати, премиерът, министри и депутати водиха преговори, за да намерят пресечна точка. В крайна сметка властта и протестиращите успяха да очертаят 7 точки на споразумение.

Правителството обеща да не затваря административно централи, а да ги остави да работят, докато има пазар за тях. Синдикатите и властта си стиснаха ръцете и за това да не се създава държавно предприятие. Предстои споразумението да бъде гласувано и в пленарната зала.

Денков: Подписахме споразумение с протестиращите миньори и енергетици (ВИДЕО+СНИМКИ)

Въпреки това част от синдикатите бяха категорични, че ще вземат решение за вдигане на блокадите, едва след като обсъдят предложението с протестиращите на пътя. И тази сутрин на магистрала "Тракия" беше решено - блокадата остава. 

 

Снимка: Георги Манев, NOVA

Миньорите и енергетиците на магистрала „Тракия” обявиха, че се чувстват предадени. Те не одобряват постигнатото споразумение и ще поддържат блокадата.

Протестиращите искат България да изтегля и от Брюксел приетите вече от парламента териториални планове, да бъдат гласувани наново и да започне ново предоговаряне с Брюксюл. Това е единствената гаранция за запазване на българската енергетика според тях.
 

„Срещата беше много изнервяща, много скандали, доста емоции се натрупаха. Не разписахме споразумението там, защото бяхме обещали на нашите хора да дойдем тук да им кажем какво се е случило. Днес ще се съберем и ще кажем. Ако хората не са доволни, оставаме”, заяви Георги Георгиев, който е участвал в срещата в понеделник в НС. 

„В споразумението има дадени срокове. Министър-председателят каза, че ако не се изпълнят, той си подава оставката”, допълни Георгиев. Друг протестиращ определи срещата в София като пълен цирк и посъветва премиера да си подаде оставката.


На магистрала „Струма” също остава блокадата.

Същевременно протестиращи енергетици затвориха единствения път, по който можеха да преминават тежкотоварни камиони към южната ни съседка Турция край село Главан. 

На мястото е изпратена полиция и жандармерия, за да се потуши напрежението между шофьор и протестиращи, което е възникнало при самото затваряне на пътя.