Според археолози става дума за воден канал от римската епоха, който вече е включен в списъка за световно наследство на ЮНЕСКО
Наводнението в Либия, което взе хиляди жертви миналия месец, повреди и руините в древногръцкия град Кирена и планините наблизо. Но отнасяйки пръстта и камъните, разкри нови археологически останки под тях.
"На 11 септември бурята "Даниел" удари град Шахат. Наводнението разкри нов обект - воден канал, който според мен датира от римската епоха. Този обект се счита за уникално откритие за града и вече е включен в списъка за световно наследство на ЮНЕСКО", споделя Адел.
Бурята "Даниел" е причинила изливането на много дъжд върху хълмовете в Източна Либия. Учени твърдят, че това е безпрецентно количество, откакто се води статистика от средата на 19-ти век.
Либия си получи от САЩ незаконно изнесени артефакти
Според Адел, въпреки че досегашните щети са незначителни, на по-късен етап може да окажат по-сериозни. Наводнението може да е допринесло за свличане на земни маси, което впоследствие да причини срутването на някой от паметниците.
"В момента земята е пълна с вода. Открити са съвременни тунели - подобни на водните канали. Надявам се, че не са нанесени никакви щети и прогнозата ми да се окаже погрешна. За съжаление съм почти сигурен, че една от тези забележителности ще се срути поради прекомерното количество подземни води през зимата", казва тя.
Учени заявиха, че изменението на климата е причинило до 50% повече дъждове по време на бурята, отколкото някога са падали в Кирена, която е била гръцка колония и един от основните градове на древния елински свят.
Редактор: Цветина Петкова