Рядкост е един и същи кораб да попадне в такава ситуация за толкова кратко време

Малко преди 20 ч. се очаква да кацне самолетът от Тел Авив, с който се прибират четиримата българи. Корабът „Рожен” плава под малтийски флаг, но е собственост на "Параходство Български морски флот". От там обявиха за NOVA, че са организирали прибирането им, въпреки че "няма абсолютно никакъв риск". 

Гр. Ашдод и пристанището му се намират на брега на Средиземно море точно между Ивицата Газа и Тел Авив. От повече от седмица там е и корабът „Рожен” с 19 българи на борда. До връщането на четирима от тях се стигна, след като самите те са поискали това. На тяхно място отидоха други български моряци.
"Смяната вече е кацнала в Тел Авив, спокойна е обстановката и се предвижда полет, който е предвиден да излети в 17:15 ч.", съобщи Мария Габриел. 

Собствениците на кораба - "Параходство Български морски флот" обясниха, че обстановката около "Рожен" е нормална.
"Просто използваха случая да бъдат малко по-рано сменени от изтичането на контрактите им, това е едната ми от хипотезите. Офицерът по сигурността на пристанището се е качил на борда на кораба, за да поиска капитана и старши помощника да разяснят, че няма абсолютно никакъв риск, че пристанището работи при нормални условия", заяви Александър Калчев, директор на дружеството.

Четирима българи искат да напуснат кораба „Рожен” в Израел

Според договорите на моряците, има възможност да поискат изтегляне, ако са в район с военни действия. "Процедурата е ако има желаещ да отиде при капитана, да се заяви, той за изпрати до отдел „Кадри” и да му организираме смяната", добави Калчев. 

В началото на войната между Русия и Украйна корабът „Рожен” беше и в района на бойните действия на пристанище "Черноморск". Там беше и друг български кораб - „Царевна”. Съпругът на Валентина Янева е бил на борда му, а днешната ситуация връща спомените ѝ.

"Като се спомня какво се случи с екипажите, когато бяха в Украйна - това беше нещо жестоко. Съчувствам на семействата и се моля поне да няма от предния екипаж, когато се завърна кораба качих се и имаше огромна дупка пред кабината на мъжа ми", спомня си Янева. 

Рядкост е един и същи кораб да попадне в такава ситуация за толкова кратко време. "Просто съвпадение, така се е случило", каза кап. Димитър Димитров, президент на Европейската конфедерация на асоциациите на морските капитани. 

Пилотът, който прибра първите българи от Израел: Нямах колебание да пътувам

Капитан Димитър Димитров се оказва в район на военни действия през 1994 г., когато е бил на борда като помощник-капитан. Без да знае попада в близост до бреговете на Словения в момента на отделянето ѝ от бивша Югославия.
"Съвсем нормално е човек да се притеснява. Психиката на моряците е те да се притесняват малко повече от хората, които са на брега", добави кап. Димитров.