Снимка: iStock
Апартамент в столичния „Люлин” подслонява 99 гласоподаватели
Куриози преди местните избори в България. Справка на ГРАО, разпространена от Регионалното министерство, показва как къщи и апартаменти на един адрес, дори голо поле, приютяват стотици обитатели - избиратели.
Най-фрапантният случай е от Стамболийски, където една къща, според данните, обитават 652 души. В Горна Оряховица пък на адрес живеят 138 избиратели, въпреки че на него няма сграда, а поле. Апартамент в столичния „Люлин” подслонява 99 гласоподаватели.
ИЗБОРЕН ТУРИЗЪМ? 343 населени места с необичаен ръст на новорегистрирани по настоящ адрес
Още куриози - къща във Видин побира 25 пълнолетни граждани, в Русе - 59, а във Варна - 84. Друга в Разлог пък е дом на 142 пълнолетни лица. Къща в Монтана приютява 172 българи. На тясно живеят и в къща в Пловдив, в която са регистрирани 194 избиратели. В апартамент в блок в „Сухата река” в София пък се ширят 83 пълнолетни.
В двете махали на с. Плетена (Сатовча) са регистрирани съответно 727 и 796 лица, а в тази на с. Долно Осеново (Симитли) - 812 избиратели.
Регионалният министър Андрей Цеков е изпратил изготвения от ГРАО доклад на премиера Николай Денков. Във вторник той сезира министър-председателя и за необичайно голям брой регистрации в малки населени места преди местния вот. В общо 343, предимно села, има необичаен ръст на регистрациите по настоящ адрес и на заявленията за гласуване по настоящ адрес. Възложени са проверки.
ИЗБОРЕН ПАРАДОКС: Нито един кандидат за кмет в търговищкото село Ралица
На територията на страната има 72 619 адреса, на които са регистрирани 6 и повече пълнолетни, които са включени в избирателните списъци, както и 1697 адреса, на които са регистрирани 20 и повече пълнолетни.
Улица "Петко Рачов Славейков" 31 в Стамболийски се намира в махалата на града. На адреса дори няма къща, а празно дворно място, заключено с катинар. Там има регистрирани 1617 души, от които над 600 имат право на глас.
От ГРАО-Стамболийски са категорични, че куриозната регистрация не е от днес, а поне от 60-те години на миналия век. Затова не намират връзка с местните избори.
„Защо са на един номер? Защото тези къщи нямат нотариални актове, а за да им се дават отделни номера - хората трябва да имат законни документи за тези къщи”, обяснява Радка Томова, Община Стамболийски.
Големият брой жители на едно място се повтаря и в София, в по-малки размери, но пък в апартамент. В столичния квартал „Сухата река” в апартамент са регистрирани 83-ма души
Никой от тях не отвори вратата, а съседите реагираха с насмешка.
Андрей Цеков: Има съмнения за изборен туризъм в 343 населени места
Законът е ясен, казва регионалният министър. „На един адрес могат да бъдат регистрирани два пъти и повече лица от тези, които обичайно обитават въпросния адрес. Очевидно се допускат такива нарушения. Съчетано с голямата мигрантска вълна, която се наблюдава по настоящ адрес, това говори за изборен туризъм”, подчерта Андрей Цеков, министър на регионалното развитие.
Не липсват примери и от Горна Оряховица. Там на един адрес за записани 138 души с право на глас. „Това са адресни регистрации, които са правени от 2000 г. насам. Не са направени в последната година или 6 месеца, за да търсим някакъв момент с изборен туризъм”, категорична е Ваня Петкова, директор Дирекция „Обща администрация“, Община Горна Оряховица.
Премиерът разпореди областните управители да извършват проверка. „Има малки населени места, в които наблюдаваме, че броят на новорегистрираните надвишава броя на живущите. Това означава, че новорегистрираните ще изберат кмет”, посочва регионалният министър Андрей Цеков.
Скоро се очакват резултати от проверката. При нарушения ще бъдат променяни и избирателните списъци.