Те настояха да получат документите за демонтажа на Паметника на Съветската армия
Общински съветници и привърженици на „Възраждане” се опитаха да влязат в сградата на Областната управа на София, за да търсят среща с областния управитл Вяра Тодева. Те настояха да получат документите, на база на които се извършва демонтажът на Паметника на Съветската армия. Недоволните обаче не успяха да влязат в сградата заради засиленото полицейско присъствие на място.
Малко по-късно Мая Манолова и нейни привърженици разлепиха протестни материали върху вратата на кметството на столичния район "Средец". По думите на Манолова областният управител на София не е изпълнил в срок съдебното решение да се публикуват документите. От официално съобщение на областната управа обаче стана ясно, че това се е случило днес в 11 часа сутринта.
В 9 часа сутринта във вторник областният управител на София обяви демонтажа на Паметника на съветската армия от съображения за сигурност. Първо беше отрязана ръката с автомата. На втория ден от демонтажа падна главата на съветския войник. След премахването и на майката с дете, днес дойде ред и на мъжката фигура. Така, в четвъртия ден от началото на акцията, паметникът вече е наполовина. А протестите и опитите на политици да влязат в Областната управа не спряха демонтажа
„В момента някой е решил, че паметникът е опасен. Взел е флекса и отива да го реже. Искаме някое представително лице да слезе, да разговаряме с него и да получим съответната документация. Отказват изобщо да разговарят. Ако всичко е законно, от какво точно се крият”, попита Деян Николов от „Възраждане”. "Не е демократично някой да се скрие зад полицията, да си заключи всичките врати и да не дава абсолютно никаква информация на обществеността, когато говорим за 20 млн. лева и културно наследство", допълни той.
Гуцанов: Областният управител на София веднага да напусне поста си
Час по-късно от формацията на Мая Манолова облепиха със стикери вратата на кметството на район "Средец". "Идвам от съда. Еднодневният срок на областната управа е изтекъл вчера. До момента няма представени никакви доказателства от страна на областния управител за основанието, на което реже бронзовите статуи.
Документите бяха публикувани точно в 11 часа - над 100 страници, в които се посочва, че част от плочите по постамента са се разлепили, а бронзовите статуи са компрометирани.
"Всички фигури са от бронз. При монтажа краката им са напълнени с бетон. През годините е прониквала вода, бетонът се е раздувал при циклите на замръзване и разтапяне на водата в него и по тази причина краката на фигурите са се "разцепили", посочва в позиция Марин Марков, скулптор. В документа с епосочва още, че "паметникът и опасните плочи с мемориалния надпис трябва да се демонтират. Каменната облицовка по пиедестала е в добро състояние. Не е необходимо да се предприемат интервенции за монтаж".
Междувременно Административният съд в София образува още едно дело - този път по искане на "Възраждане", документите от Областната управа да бъдат публикувани.
Репортер: Георги Карамфилов
Редактор: Георги Генов