Снимка: iStock
Отговарят ли възнагражденията на положения от нас труд
Проучване на "Галъп интернешънъл" измерва мнението на стотици анкетирани у нас и по света за работата им и техните възнаграждения.
Според проучването най-доволни от работата си са хората в Косово и Саудитска Арабия. Следват ги тези от Мексико и Еквадор. Най-недоволни са в Кения и Нигерия. Следвани от Ирак и Сърбия.
Що се отнася до заплащането на труда, класацията в световен мащаб се запазва, като на предна позиция се нареждат и работещите от Афганистан. Сред неудовлетворените, с голям процент на недоволство излизат аржентинците.
В България повече от 60% са до някаква степен удовлетворени от труда си. Под 30% пък не са. Когато става въпрос за заплатите обаче, броят на хората, които смятат, че получават добро заплащане намалява за сметка на тези, които не са доволни от него.
Политическата и икономическата ситуация във всяка една страна оказва влияние върху това дали жителите са удовлетворени от заплащането си. Общества, които са по-млади, обикновено са по-удовлетворени. Отношението към теми, свързани с перспективите за живота, имат връзка с това дали населението е по-застаряващо, или по-младо и как вижда своето развитие в бъдеще. Това коментира в ефира на „Здравей. България” Яница Петкова от „Галъп интернешънъл”.
По думите ѝ много често недоволството у нас е свързано с това, че се сравняваме с тези, които са икономически по-напреднали.
Експертите смятат още, че не бива да сравняваме стандарта на живот у нас с този на останалите страни, тъй като освен нагласата ни, основна роля имат икономическите фактори.
Според Добромир Иванов, изпълнителен директор на BESCO, факторите, които определят България да стане по-богата държава са няколко. „Единият е свързан с това как усвояваме средствата от ЕС, независимо харесваме ли ги, или не. Ако ги усвояваме на 100%, годишно икономиката ни ще расте с 1%. Най-големият фактор, който оказва влияние, е как насърчаваме инвестициите. Друг фактор е да увеличим добавената стойност от труда на хората и това как използваме технологиите и изкуствения интелект.
Експерт: Вноската по ипотечен кредит трябва да е до 30% от месечния ни доход
Средната заплата в Европейския съюз е 5000 лева, в България е 2000 лева. Това нещо кога ще се случи е свързано с конкретни промени в подобряването на средата. Може и никога да не се случи, ние можем да се доближаваме постоянно, но и те растат постоянно. Те напредват, ние трябва да имаме скорост, която ги изпреварва, не може да имаме 1-2% икономически ръст, трябва да имаме 7-8%", каза Иванов.
Според някои наши сънародници като Диана и Николай стандартът и доходите отвъд океана само изглеждат привлекателни. "В Канада се работи много. Минимум около 4 хиляди долара трябва да имаш, за да живееш добре. Наемът обикновено е не по-малко от 2 хиляди долара. И ако съпоставите – не е много лесно", посочиха те.
Според експертите най-големият фактор, който оказва влияние върху заплащането, е как насърчаваме инвестициите. Друг фактор е да увеличим добавената стойност от труда на хората.
Седмица по-рано започва изплащането на парите по „украинската помощ”
Икономистът Стоян Панчев уточни, че в настоящата икономическа ситуация проблем с работещите бедни в страната няма. „Основно бедните в България са пенсионери, според данни на НСИ. Напоследък внасяме труд от чужбина. Това подсказва, че няма хора, които да работят в тези индустрии”, добави той. Според него годината, която се е отразила сравнително лошо на доходите, е 2022, когато инфлацията е била висока.
„За миналата година имаме ръст на доходите на домакинствата около 14%. Има 5% реален ръст на заплатите, каза още Панчев.
Пламен Димитров: Заложили сме около 13% увеличение на доходите
Репортер: Алис Дамянова
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase