Сенсей Курихара обикаля целия свят и учи каратеките на тънкостите в бойното изкуство

В последните дни Градът на розите се превърна в град на каратето. Там гостува сенсей Казуаки Курихара. Именитият инструктор пристигна от главната квартира на японската Федерация по карате, за да учи българските каратеки на тънкостите в бойното изкуство. А за лекциите и тренировките със Курихара се събраха спортисти от 5 държави.

Той тренира от 5-годишен и още помни своя първи учител. Сенсей Курихара е двукратен световен шампион по карате до шотокан и е сред най-уважаваните личности в спортните среди.

"Има най-различни стилове карате, но нашият всъщност ни учи да не бъдем агресивни, а точно обратното - да пазим себе си и противника", обяснява той.

Млади състезатели по карате Шотокан покоряват върхове

Сенсей Курихара обикаля целия свят и учи каратеките на тънкостите в бойното изкуство.
"От много години идвам в България и си мисля, че всички каратисти тренират много усилено и нивото малко по малко става все по – добро и се покачва", смята учителят.

От своя страна сенсей Илиан Дянков счита, че японецът е еталон за карате в световен мащаб. "Иска ми се да кажа, че се доближаваме максимално до тяхното карате", споделя той.

И успехите идват. Българските каратеки са със световни и европейски медали. "Това да тренираме с японец е доста полезно за това да усъвършенстваме нашето карате и да то като бойно изкуство, не само като спорт. Японците показват традиционното карате, което е много важно и полезно за нас трениращите", разкри Самуил Гигов.

Любомира Христова тренира от 6 години. "Исках да докажа, че каратето не е мъжки спорт и, че и момичетата могат да успеят в него. То, с годините, ме научи, че всичко е възможно", споделя тя.

170 ЗАДАЧИ ЗА 10 МИН.: Запознайте се със 7-годишния математик Керем (ВИДЕО)

Младите започват чрез карате да изграждат своя житейски път, но за много други този спорт е начин на живот вече повече от 30 години. "Каратето много ми помогна в самия живот за развитието ми като личност, като човек физически и духовно, въобще това е един начин на живот", казва Крум Янаозов, който от 36 години практикува.

Илиан обяснява, че някои приемат черния колан само като аксесоар. "Надявам се моите ученици да вярват, че това е начин на живот и всъщност, когато го постигнат и навлязат в мистиката на каратето, да разберат, че това е само подножието на най-стръмната планина, която предстои да изкачат в живота си", заявява той.

И така от 5 до над 55-годишни каратеки тренираха заедно със сенсей Курахира и изслушаха неговите лекции за развиване на характера и силата на духа. А сенсей Илиан Дянков е убеден - ако всеки от учениците му поне малко спазва съветите на японеца, ще бъде по-добър човек.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase