СПЕЦИАЛНО
При приемане на еврото някои предприятия могат да използват импулса и да закръглят цените в своя полза, каза тя
Само високата добавена стойност позволява на хората в икономиката да получават високи заплати, а правителството да разполага с приличен бюджет за финансиране на обществените услуги. Това заяви в предаването „РеВизия” премиерът на Литва Ингрида Шимоните. „Правителството не може да пренебрегне това, защото ако го пренебрегне, тогава ще видите как много хора напускат страната. Така че в нашия случай имахме две големи миграционни вълни, беше в началото на членството ни в ЕС”, каза тя.
Законът за еврото: Може ли България са изпълни изискванията за влизане в еврозоната
По думите й е важно финансирането, получавано от общността, под формата на кохезионни фондове например, да се инвестира разумно. Целта е да се укрепи базата на нацианалните компании, за да се развиват, но също така и за да дойдат инвеститори от други страни. „Трябваше да предприемем мерки за компенсиране на хората и предприятията за момента, докато ситуацията на пазарите не се пренастрои. И когато тя се пренастрои, разбира се, този натиск просто изчезна. И сега имаме най-ниската инфлация в еврозоната”, каза Шимоните.
Относно влизането на страната ни в еврозоната тя каза, че при приемане на еврото някои предприятия могат да използват импулса и да закръглят цените в своя полза, но успокои, че това е временно. „Но погледнете ни сега. Сега имаме по-ниска инфлация от средната за еврозоната. Искам да кажа, че това е напълно различна схема на работа. А еврозоната за една малка страна, за страна износител като Литва, като България, е много важен инструмент за увеличаване на външната търговия и за стабилизиране на условията за кредитиране на бизнеса и домакинствата”, обясни премиерът на Литва.
Запитана дали ниските лихвени проценти, по-евтините пари, които една страна може да вложи в икономиката си, са в опасност, тя каза, че подобна опасност има само там, където политиците са глупави. „Но когато политиците не са глупави, те разбират, че високият дълг много бързо се трансформира във високи лихвени плащания. А за дълга, който отчитате като част от БВП и който може да изглежда номинален, това е друга история. Но когато отчитате лихвените плащания в бюджета си, където трябва да вземете парите на данъкоплатците, за да платите лихвите, тогава това е доста болезнено, защото не можете да използвате парите за пенсии, за заплати, за инфраструктура, за нищо друго”, каза Ингрида Шимоните.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase