"Ние управляваме ресурса, който е наличен в тези съоръжения", каза министърът
Рекордните горещини и липсата на валежи водят до критично ниски нива на язовирите в цялата страна. Освен проблеми с напояването, с които се сблъскват всяко лято земеделците, областни градове преминават на воден режим. Темата в "Интервюто в новините на NOVA" коментира Петър Димитров, министър на околната среда и водите.
Продължава безводието в Плевен, Ловеч и Тетевен
„Първо трябва да се направи разликата, че комплексните язовири се използват за комплексни цели. В случая близо 69% е запълването на язовирите за питейно-битово снабдяване. За тези, които се използват за напояване е 41%", каза Димитров.
По думите му Министерството на околната среда и водите не стопанисва язовирите. "Това го правят експлоатационните дружества. Ние управляваме ресурса, който е наличен в тези съоръжения", поясни министърът.
"Ловеч и Плевен не са зависими от нашите язовири. Плевен е на режим от 80-те години. Там няма язовир, който да регулира отток. Те могат да разчитат на допълнителното изграждане на допълнителен язовир, който е предвиден също от 80-те години", поясни Димитров.
Според него липсата на воден ресурс е "повсеместна" и е резултат от промените на климата.
Целия разговор чуйте във видеото.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase