Снимка: iStock
Най-много засегнати от воден режим има в Ловеч, в София са най-големите консуматори
Близо 60% от питейната вода у нас се губи, най-вече по трасето - заради течове. Въпреки че страната ни разполага с достатъчно водни ресурси, проблем с водата очевидно има. Потвърдиха го и редица експерти през последните седмици. По неофициални данни през отиващия си месец на воден режим са били над 300 населени места и над 400 000 души. Най-много са засегнатите в област Ловеч, а най-големи количества на глава от населението консумират в столицата.
На фона на безводието в страната: Питейна вода тече по улиците на Пловдив
Знаем ли за какво най-много използваме водата си? Най-голям дял отива в сектор „Индустрия” – 70%, следват секторите „ВиК” и „Селско, горско и рибно стопанство” – с почти равни дялове. Какво е количеството на общото водовземане, тоест на взетата от водните ресурси вода за покриване на нуждите ни, зависи от икономиката на една държава, както и от климатичните фактори. Традиционно 90% от пресните води се осигуряват от повърхностните водоизточници. Ако съпоставим последните 15 години се оказва, че най-високо е било равнището на водовземане през сухата 2011 година, а най-ниско – през многоводната 2014 година.
„Искаме вода“: Граждани блокираха пътища заради безводието в страната
Какво е взетото количество за 2022 година, която е последната с официално изчислени данни?
Сектор „Обществено водоснабдяване” или ВиК е с относително малък дял във водовземането, но именно той е във фокуса на общественото внимание, защото осигурява питейната вода на населението. През 2022-ра за тези нужди са подадени близо 860 милиона кубични метра вода. Едва 43% от тях обаче са били консумирани. Останалите 57 - са загуби. Огромна част от тези загуби се получават при транспорта на водата – от течове. Загуби се генерират още от неразрешено потребление, неточности при измерванията и други.
Повече по темата гледайте във видеото.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase