Журналистът Костадин Филипов също смята, че тази етническа общност иска най-много присъединяване към ЕС

От една година сценарий, при който ЕС разделя РС Македония и Албания по пътя към присъединяването им, ставаше все по-реалистичен. Неведнъж бяха отправяни предупреждения към Скопие, че ако не предприеме реални реформи на държавната система, вероятността да бъде разглобен пакетът с Тирана е голяма. Властите очакваха именно това, но се опитваха да представят България като виновник за ситуацията. Това каза в ефира на "Твоят ден" доц. Спас Ташев от Института за изследване на човека към БАН.

ЕС започва преговори за присъединяване с Албания, но без РС Македония

По думите му бездействието на властите в Скопие тласка страната към проекта на Белград "Сръбски свят". "Албанците ще бъдат факторът за политически промени в Северна Македония. Тирана е вече едни гърди напред, има вероятност македонските албанци да започнат да придобиват албанско гражданство, ако политиката на Скопие не се промени", коментира той.

Журналистът Костадин Филипов също смята, че за управляващите в РС Македония решението на ЕС не е никаква изненада. "Достатъчно много сигнали бяха подадени към правителството на Мицкоски, че е възможен такъв вариант и, че страната е в риск да бъде отделена от Албания. На 15 октомври се очаква втората междуправителствена среща. Много по-тревожно обаче е това, което ще се случи вътре в самата РС Македония. Как ще реагира албанската етническа общност е най-интересно. Те искат присъединяване към ЕС, за да живеят всички заедно в държава без граници - Косово, РС Македония, Албания", отбеляза той. 

По думите му, след решението за разделяне на страните Мицкоски е сменил реториката, обръщайки се към ЕС с обвинения в двойни стандарти. 

Целия разговор гледайте във видеото.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Цветина Петкова