Помещенията, в които се извършват тестове на редки заболявания, не са обвинявани от над 30 години

NOVA среща зрителите с Националната генетична лаборатория в „Майчин дом”. Помещенията, в които се извършват тестове на редки заболявания от цялата страна, не са обновявани повече от 30 години.

Историята на лабораторията започва да се пише през 70-те години на миналия век - като място за диагностика на повече от 120 редки генетични заболявания.

Проф. Алексей Савов: Ракът е генетично заболяване

„При тези условия, те не са се променили откакто съм тук, откакто и моите колеги са тук доста повече години”, разказва Надежда Янева от сектор „ДНК анализ” в НГЛ, СБАЛАГ „Майчин дом”

„Аз съм поне от 35 години тук и сме със старото си оборудване. Тя не е ремонтирана на практика никога”, казва проф. Алексей Савов, началник на Национална генетична лаборатория, СБАЛАГ „Майчин дом”.

Годишно в лабораторията се изследват около 100 хиляди пациенти. Пробите се правят на фона на олющената мазилка, която понякога пада зад гърба на специалистите. „Случва се, но не е нещо, което да ни навреди сериозно физически, въпросът е, че това не отговаря на условията за добра лабораторна практика”, допълва проф. Савов.

„Определено имаме проблеми със съхраняване на нещата, защото и на пробите, хладилниците и фризерите са напълно пълни, нямаме и място къде да ги слагаме, изобщо комплексни са нещата”, посочва още Янева.

Ще намерят ли решение на проблемите им - екипът на NOVA потърси за коментар Здравното министерство, чийто отговор все още очакваме.

„Вече има разписано, че лабораториите ще извършват масов неонатален скрининг за спинална мускулна атрофия, муковисцидоза, вродени имунодефизцити. Тези средства за предвидени, но преди това трябва да създадем условия”, добавя проф. Савов.