Това стана ясно на брифинг на комисията

26,25% е избирателната активност в страната към 16 часа по данни на ЦИК. Най-висока е тя в Смолян /32,33%/, а най-ниска - в Сливен /20,34%/.

За сравнение, на изборите на 9 юни избирателната активност към същия час е била 20,44%. На вота на 2 април към 16 ч. до урните са отишли 27,27% от имащите право на глас. На 2 октомври 2022 година активността към същия час е била 25,58%. Според ЦИК тенденциите се запазват.


Към 16:45 ч. в ЦИК са постъпили няколко жалби и 38 сигнала. 19 от тях са били препратени към Районните избирателни комисии. Гласуването е преустановено на 120 машини, 8 от които в чужбина, показват данните към 19:30 ч. 


Относно постоянните смени в секционните комисии, председателят на ЦИК Камелия Нейкова каза, че Комисията неведнъж е отправяла предложения към законодателя СИК-овете да не се назначават толкова рано – 25 дни преди изборния ден.

Вчера ЦИК излезе със специални указания към районните избирателни комисии да не се позволява подмяна на членове на СИК, освен ако това не е наложително и причините не са уважителни, например – здравословни. Днес сутринта обаче няколко души са подали сигнал, че след като са застъпили като членове на секционни комисии, са установили, че трябва да напуснат позицията си.

„Обсъдени бяха жалби на членове на секционни комисии, които са сменени сутринта, след началото на изборния ден. Те са се явили, започнали са работа. Включително, някои от тях са гласували като членове на секционни избирателни комисии, след което са уведомени, че са заменени с решение на районни избирателни комисии, приети вчера в късната част на деня или днес рано сутринта. Не мога да кажа какви са причините РИК да не изпълняват указанията на ЦИК. Отговорността е тяхна. Указанията на Централната избирателна комисия трябва да се спазват, те са законосъобразни, но в крайна сметка РИК организират изборите в съответния изборен район”, обясни заместник-председателят на ЦИК Росица Матева.

ВСИЧКО ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ЧЕТЕТЕ ТУК