Снимка: istock
Лечебното заведение ще разполага с 280 легла
Кабинетът одобри създаването на болница за рехабилитация и продължително лечение. Заведението ще се намира в Банско. Географското разположение е изключително благоприятно, тъй като е в подножието на Пирин, където има редица топли минерални извори, обясняват от Министерския съвет.
Лечебното заведение ще разполага с 280 легла за извършване на дейности по медицинските специалности: „Физикална и рехабилитационна медицина”, „Нервни болести”, „Вътрешни болести”, „Кардиология”, „Пневмология и фтизиатрия”, „Хирургия”, „Ортопедия и травматология”, „Акушерство и гинекология”, „Урология”, „Образна диагностика” и „Клинична лаборатория”.
Основната цел на настоящия проект е предоставянето на достъпни и качествени медицински услуги, подобряване качеството на живот на нуждаещите се пациенти и намаляване на страданията, допълват от правителствената пресслужба.
Главчев: Строежът на Националната детска болница трябва да бъде завършен през 2028 г.
Дейностите на отделенията по физикална и рехабилитационна медицина ще осигуряват възстановяване и рехабилитация на пациенти след смяна на тазобедрена или коленна става, операции след счупвания и фрактури, коремни операции и други постоперативни състояния, нуждаещи се от последваща рехабилитация. В отделенията за продължително лечение по вътрешни болести, кардиология, нервни болести и пневмология и фтизиатрия ще се осъществява продължително лечение след остър стадий на исхемичен и хеморагичен мозъчен инсулт с остатъчни проблеми за здравето, както и продължително лечение и ранна рехабилитация след оперативни интервенции с голям и много голям обем и сложност. Отделенията по палиативни грижи ще осигуряват възстановителна програма, за подпомагане на пациентите след химиотерапия и лъчетерапия за постигане на качествена продължителност на живота в благоприятна среда.
Целите са максимално стабилизиране и подобряване на пациентите след острата фаза на лечение, справяне с болката и психо-емоционалналните страдания на пациента.
Съгласно проектната документация, срокът за реализация на настоящия проект е до 54 месеца от приемането на Решението на Министерския съвет.
Редактор: Габриела Винарова