Разказва „Дойче Веле”
Японска фалопия расте почти навсякъде по един от притоците на река Рона в Южна Франция. Оставен без контрол, този вид е изключително вреден. Японската фалопия расте 3-4 пъти по-бързо от другите растения, така че задушава биоразнообразието в района.
„Това е катастрофа от екологична и икономическа гледна точка”, обяснява химикът Клод Гризон. Тя е намерила начин да оползотворява тези растения. Гризон разработва процес за придобиване на естествени катализатори. Те се използват в изследванията на лекарства и козметика, защото са ефективни при ускоряване на сложни химични реакции.
Клод Гризон отдавна е очарована от невероятните способности на растенията. Преди повече от 10 години тя работи с група студенти, изследващи уникалните свойства на местните видове в Нова Каледония - френска отвъд морска територия в Тихия океан.
„В Нова Каледония открих някои изключителни растителни видове, които понасят замърсяване. Дори могат да извличат метали от заобикалящата ги среда и да ги съхраняват в листата си. С тези растения е възможно да се възстанови почва, която е била напълно разградена от наличието на метали”, казва тя.
Във Франция Гризон се фокусира върху инвазивните растения. Някои видове могат да пречистват замърсената вода. Други, като японския плетенец, се обработват за промишлени приложения.
„Компани натионал дьо Рон” отговаря за управлението на реките по поречието на Рона и контролира инвазивните видео там.
„Опитваме се да разработим техники за контрол на вредителите, които могат да се използват в голям или малък мащаб и върху различни растения. Насърчаваме екологична и устойчива химия, като кръгова икономика, интегрираща различни видове”, обяснява Ромен Брюсон.
Може ли работата на експертите химици да има положително въздействие върху околната среда? Повече гледайте във видеото. То е част от предаването „Евромакс“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка събота от 11.30 ч. и понеделник от 22.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.
Редактор: Ина Григорова