Коментар на репортера Джулия Бенбрук и проф. Дейвид Шулц

Надпревара като никоя друга. Смяна на ключов кандидат в последния момент. И два опита за покушение срещу другия. Всичко това се случи само в рамките на няколко месеца. Събитията от Вашингтон денонощно следи и политическият репортер на CNN Джулия Бенбрук.

„Да бъдеш политически репортер по време на тази предизборна надпревара определено те държи във форма. Имахме толкова много неочаквани моменти. Има неща, които може да прогнозираш, че ще се случат по време на кампания. Но този път всеки ден наистина беше игра на предположения. И трябва да бъдеш подготвен за всичко”, казва Бенбрук.

Дейвид Шулц е професор по политически науки. Той следи професионално изборите за американски държавен глава от 1988 г. насам. Дори и в неговия богат опит подобно нещо като това, което виждаме днес, не се е случвало.

Изборите в САЩ: Разликата между Харис и Тръмп е незначителна

„Няма спор за това, че е една от най-интензивните и предизвикателни надпревари в цялата ми кариера. На толкова много различни нива – допреди две години, никой не подозираше какво ще се случи само в рамките на последните няколко месеца”, казва Дейвид Шулц.

„Имаме толкова много неща, които аз наричам „черни лебеди” или непредсказуеми събития в тези избори. Но въпреки всички тези непредсказуеми неща, нещото, което е особено вълнуващо покрай тази надпревара, е стабилността, относително казано, на общественото мнение”, казва Дейвид Шулц.

Дори и да е имало известно колебание в нагласите заради трусовете в надпреварата, днес, точно в навечерието на вота, силите отново са изравнени.

„Ако се върнем две години назад, през ноември, точно след нашите междинни избори, всеки си мислеше, че надпреварата ще бъде Тръмп срещу Байдън. Проучванията показваха много малка разлика между тях, може би малка преднина за Тръмп. И това си остана така до юни тази година, когато Байдън и Тръмп се изправиха един срещу друг в дебат. Байдън се представи ужасно и в рамките на седмици изглеждаше така, сякаш Тръмп ще спечели с огромна преднина. Но тогава Байдън се отказа, а Харис влезе в надпреварата. Станахме свидетели на два опита за покушение срещу Тръмп. Имахме дебат между двамата, както и такъв на кандидатите за вицепрезиденти. Толкова много неща се случиха и въпреки всичко, след като обстановката се успокои, отново сме в същата ситуация - двамата кандидати са с почти равни шансове според проучванията. Разликата в общественото мнение е съвсем малка”, коментира проф. Шулц.

Битката се води до последния момент и както винаги, вниманието на всички е насочено към т.нар. колебаещи се щати, които могат да обърнат резултата във всеки момент.

На финалната права: Кандидатите за президент на САЩ със заключителни предизборни изяви

„Така наречените „щати от синята стена” обикновено гласуват за демократите, но подкрепиха Тръмп през 2016 г. А после отново гласуваха за демократите и Байдън през 2020 г. Това са Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин. Тези три щата ще са ключови за Харис, ако тя иска да си проправи път към победата”, смята Джулия Бенбрук.

„На този етап не смятам, че има някой, който си мисли: „Чудя се дали да гласувам за Харис, или за Тръмп”. Смятам, че хората вече са взели това решение. Истинският въпрос е дали ще отидат да гласуват изобщо. Двете кампании се съсредоточиха в това да идентифицират своите основни гласоподаватели и да се опитат да ги мобилизират. Изключително трудно е да идентифицираш и мотивираш хората, които се колебаят дали изобщо да гласуват. Вместо това, те се концентрираха върху хората, които знаят, че им симпатизират и ги мобилизират да отидат до урните”, обясни проф. Шулц.

Ако Камала Харис успее да мобилизира младите гласоподаватели – под 30-годишна възраст, победата й става все по-вероятна, смята проф. Шулц.

„Нашите проучвания показват трайно, че има три основни теми, които мотивират избирателите да отидат до урните. Това са икономиката, имиграцията и правото на аборт. По отношение на икономиката и имиграцията – гласоподавателите по-скоро подкрепят Тръмп. Те смятат, че той е свършил добра работа и се е справил добре с тези неща. И той използваше това в своята кампания като посочваше времето, което Харис прекара като вицепрезидент и питаше защо тя не е успяла да постигне повече по тези въпроси, тъй като тя е част от сегашната администрация”, обясни Джулия Бенбрук.

„Що се отнася до правото на аборт – демократите и по-специално Харис, имат преднина тук. Харис е първият действащ вицепрезидент, който посети клиника, която прави прекъсвания на бременността. Тя отправяше много послания в подкрепа на правото на аборт и преди да получи номинацията за президент. А това продължава да бъде голям мотивиращ фактор”, обяснява проф. Шулц.

Той обяснява още, че темите, свързани с външната политика, заемат по-задно място, в сравнение с вътрешната политика.

„Допреди една година Украйна беше важна тема. Но войната в Газа и потенциален нов конфликт с Иран измести вниманието”, смята проф. Шулц. „Това, което е особено интересно, е, че в Пенсилвания има приблизително 122 000 души с украински произход. Пенсилвания е може би най-важният колебаещ се щат. Предполагам, че войната в Украйна със сигурност може да бъде решаващата тема във вероятно най-важния колебаещ се щат в страната”, смята проф. Шулц. Според него тези хора ще гласуват за Камала Харис.

„С оглед на факта, че тя изрази доста ясна подкрепа или поне – приемственост на политиката на Джо Байдън, а Тръмп постави под въпрос НАТО, заяви, че ще сложи край на войната доста бързо. Подозираме, че това ще стане с натиск върху Украйна да капитулира. Предполагам, че американците с украински произход в много по-голяма степен ще предпочетат Харис на този етап”, смята проф. Шулц.

„Не мисля, че ще има голяма промяна в американската външна политика по отношение на Израел, без значение дали следващият президент се казва Харис, или Тръмп. Трябва да напомним, че в нашата страна живеят няколко милиона евреи. Голяма част от тях имат и израелско гражданство. Израел е много важен стратегически партньор на САЩ в Близкия изток. И отново – с големия брой хора, които имат роднини там или двойно гражданство, това се превръща в много важна тема за тях. Така че дори и подложена на натиск от страна на по-прогресивното крило на демократическата партия, Харис няма как да изостави Израел или да наложи оръжейно ембарго, или да направи кардинална преоценка на външната политика, по същия начин, както и Байдън не може да го направи. Така че, ако Харис бъде избрана, вероятно ще има приемственост на политиката на Байдън в това отношение. Ако Тръмп бъде избран, ще има пълна подкрепа за Израел. Няма спор за това. Гледайте на това по този начин – ако Тръмп бъде избран, подкрепата за Израел и за премиера Нетаняху ще бъде безапелационна. Ако Харис бъде избрана, отношенията между нея и Нетаняху ще бъдат сложни, но подкрепата на САЩ за Израел ще продължи”, заяви проф. Шулц.

Всички тези турбуленции се случват в момент на изключителна политическа поляризация в страната. Момент като този, проф. Шулц сравнява единствено с Гражданската война в страната

„Няма друга подобна ситуация в цялата история на САЩ, не само в моя живот. От гледна точка на разделението в обществото – единственият период, който би могъл да се сравнява, е 1860 г – периодът на американската Гражданска война. И може би 60-те години на миналия век – когато президентът Кенеди беше убит, неговият брат беше убит през 1968-ма, а също и двама лидери на движението за граждански права, страната ни беше разделена по отношение на войната във Виетнам. Така че Гражданската война и войната във Виетнам са единственият възможен паралел. Но те все пак не се характеризират със същата смесица от събития, които се случват сега. И тук ще добавя още едно нещо – дезинформацията винаги е проблем по време на избори. Заради социалните медии днес, степента на дезинформация и опитите от страна на Русия, Китай, Иран и Северна Корея да се намесят в изборите ни, също правят уникална предизборната ситуация в Съединените щати днес”, смята проф. Шулц.