Снимка: iStock, илюстративна
Данните от измервателните станции показват, че параметрите на въздуха отговарят на европейските норми
През 2023 г. се забелязва понижаване на степента на замърсеност на въздуха в София, но то е съвсем незначително. Миналата година за първи път данните от измервателните станции показват, че параметрите на въздуха са според европейските норми, но и далеч от тези на Световната здравна организация. Това съобщи Петър Живков, член на сдружение „Въздух за здраве“.
Жители на Катуница на протест заради мръсен въздух
По думите му основното замърсяване е от автомобилите и твърдото гориво, използвано за отопление. Ситуацията в столицата се усложнява и от това, че градът е разположен в котловина, което пречи на естественото движение на въздушните маси.
Според Живков липсата въглищни топлоцентрали в столицата е ограничило количествата бензин и серен диоксид, които софиянци дишат, но остават високи нивата на фини прахови частици, азотен диоксид и озон.
Връщат забраната замърсяващи въздуха автомобили да влизат в центъра на София
Замърсеният въздух води до икономически загуби за София в размер на 2,5 милиарда евро годишно. На практика тази сума идва основно от повишената заболеваемост и преждевременната смъртност.
„Мръсният въздух влияе и на психичното здраве, като е доказано, че вдишването на въздух с високи нива на азотен диоксид провокира депресивни състояния, с раздразнителност и липса на мотивация”, коментира психиатърът Калоян Гевара по време на семинар за журналисти, организиран от сдружение „Въздух за здраве“.
Той обясни, че е подобно влиянието и праховите частици. „По-фините стигат от носа директно в мозъка, а другите преминават през белите дробове и след тава през кръвообращението. Ако дълго живеем в район с мръсен въздух повишава петкратно риска за поява на болест на Алцхаймер”, каза още д-р Гевара, и уточни, че особено внимателни трябва да са бременните, тъй като токсините във въздуха могат да повлияят развитието на плода и провокират разстройства като аутизъм.
Доказано е и, че мръсният въздух може да е причина за преждевременно раждане или ниско тегло на новородените. Често токсините приети при дишане водят и до дисбаланс в ендокринната система.
Според ендокринолога доц. Цветелина Тотомирова най-честите последствия са развитие на затлъстяване, диабет тип или нарушаване на функцията на щитовидната жлеза. Все по-често хората живеещи в райони с мръсен въздух имат фертилни проблеми и развиват инсулинова резистентност.