Правителството иска увеличението на заплатите в МВР и отбраната да е поетапно

Служебното правителство се отказва от идеята за вдигане на осигуровките на всички работещи с 3%. Такава мярка беше заложена от Финансовото министерство в плана за догодина, като целта ѝ беше да се осигурят повече пари в бюджета и да се покрият сериозните разходи, сред които увеличените заплати в системата на МВР и отбраната. Финансовото ведомството предлага своеобразна амнистия за неплатени данъци. Онези, които са декларирали доходите си, но не са платили данъците върху тях навреме, сега ще могат да го направят, без да им се налагат лихви. Това важи за физическите лица, бизнеса и общините. Наказанието за тях ще е единствено с по-голям процент данък.

Финансовият министър Людмила Петкова съобщи още, че хората, които не са обявили доходи за последните три години, също ще могат да го направят, без да търпят наказания за укриване на доходи. Те обаче ще бъдат обложени с по-висок данък от този за общ доход, който е в размер от 10%. Условието за физическите лица да се възползват от тази мярка е спечелените от тях пари да не са от престъпна дейност.

Какво е бъдещето на Бюджет 2025

Служебното правителство се отказва и от идеята да отложи за 2026 г. вдигането на заплатите в МВР и отбраната. Предлага се повишението да бъде направено на няколко етапа, като първият скок да е с 10%. С толкова се планира да се увеличат и възнагражденията в целия държавен сектор.

Остава на дневен ред идеята банките, отчели свръхпечалби, да плащат по-високи данъци. Банкерите обаче са категорично против. „За 2023 година печалбата на банките бележи значителен ръст“, посочи Петкова.

„Не мисля, че банките трябва да бъдат изкупителна жертва на политики. Аз смятам, че това са популистки мерки“, отвърна председателят на АББ Петя Димитрова.

За да се осигурят повече приходи в бюджета за догодина, Финансовото министерство предвижда още акцизът за цигарите и тютюневите изделия да се увеличи по-рязко в две стъпки. Идеята е още през 2025 г. да влезе в сила акцизът и за 2026 г. Това ще означава цената на кутия цигари да скочи с около 40 стотинки още догодина. Всички тези предложения обаче трябва да бъдат одобрени от парламента.

По-скъпи цигари: Предлагат кутията да нараства със 70-80 ст. на година

И още облагане на свръх печалбите на банките с 33-процентен данък. Залага се вдигане на ДДС за ресторантите, но за момента властта отстъпва за данъка при хляба и брашното - там ставката може да остане 0. Всичко това ще осигури определени приходи, но те пак не са достатъчни за да се покрият всички разходи в бюджета догодина.

Заплатата на Мария Йолова отива основно за храна. И процент по-висока осигуровка означава по-малко пари в джоба. Не е сигурна обаче дали да се зарадва, че няма да плаща по-високи осигуровки „Това, естествено, ще удари по семейния бюджет на всички. Някак нереално ми се струва, че няма да ги увеличат“, заяви тя.

Кои от всички тези мерки ще се превърнат във факт – последната дума ще имат депутатите. Мария Йолова, казва, че и добрите и лошите новини за джоба ѝ трябва да са предвидими. „За да може човек да си направи сметката – да има яснота какво ще се случва. Всеки планира разходите си занапред“, подчерта тя.

Предвидим, според финансовия министър, ще е ръстът на пенсиите. Те ще се увеличат следващото лято по швейцарското правило, както и досега. Не се предвижда COVID добавката да отпадне.

Бюджет 2025: Как ще изглежда следващата план-сметка на държавата?

При така предложените от Финансовото министерство мерки ще може да се гарантира дефицит в хазната до 3%, което е и основното изискване на еврозоната. Синдикатите и работодателите остават скептични за представения проект. Според КТ „Подкрепа“ до момента нееднократно е имало противоречиви сигнали от Финансовото ведомство.

Работодателски организации определиха приходните мерки като временни, които няма как да стабилизират бюджета в дългосрочен план. „Това, което се казваше, беше замразяване на заплати, увеличаване на осигурителна тежест, което означава намаление на доходите. Нас това не ни устройва. Разбирам сега, че нямало да се пипа данъчноосигурителната тежест, включително и преките данъци. Но това нищо не означава, защото след два дни пак може да бъде променено. Нямаме черно на бяло проект, който да предвижда промените в данъчните закони и проект на бюджет“, заяви Димитър Кацарчев от КТ „Подкрепа“.

„Не е разумно да се увеличават несъразмерно разходите и да се търсят еднократни възможности за увеличаване на приходите. Разходите веднъж увеличени, после много трудно могат да бъдат намалени, когато става дума за заплати и пенсии. Дефицитът, който формират тези разходи не може да бъде покрит от анемичния ръст на икономиката у нас“, посочи Васил Велев от АИКБ.