Снимка: istock
Все още няма индикации от партиите какво са склонни да приемат или да отхвърлят
Една от основните задачи пред новосформираното Народно събрание е да приеме бюджета за догодина. Финансовата рамка за 2025 г. беше отложена както като представяне, така и като внасяне. Мотивът беше, че е необходима консултация с партиите как да се стигне до желания дефицит от 3%. До момента се знае, че за да се влезе в тази рамка, се предвижда замразяване на увеличението на заплатите в МВР, при военните и в образователната сфера. Намалените ДДС ставки ще се върнат на нивото от 20%, което се отнася за ресторантьорите и хляба. Предвижда се данък върху свръхпечалбите на банките. Нещо, което ще усетим всички, е намерението за вдигане на пенсионните осигуровки с 3%.
Първите декларации на формациите в парламента (ВИДЕО)
Все още няма индикации от партиите какво са склонни да приемат или да отхвърлят от Бюджет 2025. Под въпрос е и дали ще има промяна при данъците и осигуровките в условията на седем вота за три години и половина. Ясно е само, че целта остава еврозоната и за да се случи всичко в срок и държавата да започне 2025 г. с приета финансова рамка, служебният премиер Димитър Главчев вижда едно неизбежно условие. „Очаквам да има редовно и стабилно правителство“, заяви министър-председателят. Той уточни, че отдавна вече не прави сметка колко време ще остане на поста.
Главчев не е правил сметка колко още ще остане. Вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова обаче има такава за Бюджет 2025. „Имаме решение на Министерския съвет в 51-вото Народно събрание да бъде внесен бюджетът“, отбеляза тя.
Ще се превърне ли Бюджет 2025 в заложник на политическата криза
За да се влезе в 3% дефицит, ще трябват непопулярни мерки. Какви ще бъдат те вече се знае неофициално. Но не и как се приемат от партиите. „С комплект от мерки, които трябва народните представители да гласуват. Има различни варианти, така че ще го видите“, допълни Петкова.