За някои от тях каузата е не само лична, но и обществено значима.

Темата за мъжкото психично здраве все още е табу. Стереотипът, че мъжът трябва да е силен и непоклатим, все още е разпространен. Но трима мъже, които носят радост на публиката си, ни споделиха за личните си битки. За някои от тях каузата е не само лична, но и обществено значима. 

"Всички страдаме... малко или много. Независимо дали си признаваме или не", твърди радиоводещият и актьор Драгомир Симеонов. Той става жертва на собствения си труд. За него всичко започва през пандемията, когато е залят от множество негативна информация. 

Депресивните периоди и апатията оставят траен отпечатък и върху влогъра Цветослав Цонев - Цуро. "Това мое отношение и тази апатия към света достигна до такова ниво, където си личи. И не мога да го прикривам", споделя той. 

Очаква ли се глобален ръст на психичните разстройства

Срещнахме се и с тихото страдание. Човекът, който внася настроение на хората, всъщност има мъки. Уличният музикант Евген Пелтек ни разказа за една от най-болезнените си загуби. Брат му е убит на фронта в Украйна. 

Статистиката на НСИ сочи, че у нас по-голяма жертва на психични разстройства всъщност са мъжете. През 2023 г. заради психични разстройства живота си са загубили 51 мъже и 27 жени.
Срещнахме се и с клиничния психолог Матей Иванов, който има 18-годишна експертиза в областта. Неговите наблюдения са, че на всеки десет души, потърсили подкрепа и помощ, едва трима са мъже.

Повече по темата гледайте във видеото. 

Стажант-репортер: Ивет Пеева 

Редактор: Станимира Шикова